Dodano: 18 sierpnia 2020r.

Lista Szanghajska: Harvard na pierwszym miejscu, polskie uczelnie daleko w tyle

W rankingu szanghajskim - prestiżowej liście najlepszych uczelni świata – znalazło się osiem polskich uczelni. Najlepsza z nich – Uniwersytet Warszawski – powrócił do czwartej setki zestawienia, a Uniwersytet Jagielloński, w zeszłym roku lepszy od UW, spadł do piątej setki.

Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

W tegorocznej edycji rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie na pierwszym miejscu uplasował się amerykański Uniwersytet Harvarda. Tuż za nim znalazł się znajdujący się również w USA Uniwersytet Stanforda. Trzecie miejsce w rankingu osiągnął brytyjski Cambridge. Pierwsze trzy miejsca zajęły te same uczelnie, co w ubiegłym roku.

Lista Szanghajska

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

Dokładne miejsca uczelni na rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe uczelnie wymieniane są już tylko w grupach liczących 50 czy 100 uczelni. 

Ranking tworzony jest w oparciu o przejrzystą metodologię i obiektywną ocenę – podkreślają jego autorzy. Wśród wskaźników, które bierze się pod uwagę są m.in. liczba absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczba najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczba publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczba publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Odległe miejsca polskich uczelni

Jeśli chodzi o polskie uczelnie, to najwyżej oceniany Uniwersytet Warszawski w tym roku powrócił do czwartej setki wykazu, a UJ - w ubiegłym roku lepszy niż UW - spadł do piątej setki. Pozostałe uczelnie wyższe z naszego kraju zajęły dalsze pozycje.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie znalazła się w ósmej setce rankingu (w zeszłym roku była w siódmej), a do dziewiątej setki trafiły: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska (debiut w zestawieniu) i Politechnika Warszawska. Z kolei w dziesiątej, ostatniej setce zestawienia znalazły się Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

 

Źródło: ARWU, fot. CC.4.0/SkyMaja/Wikimedia Commons