Dodano: 16 września 2022r.

Leczenie nadciśnienia – najważniejsze porady w walce z chorobą

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Z danych, które zostały opublikowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w raporcie z maja 2022 r., wynika, że schorzenie to występuje u prawie 10 mln dorosłych Polaków! Konsekwencje nieleczonego bądź też leczonego nieprawidłowo nadciśnienia tętniczego mogą być nieodwracalne, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osoby chorej. Jak leczyć nadciśnienie? Jaka jest rola farmakoterapii, a jakie znaczenie ma szeroko rozumiana zmiana stylu życia? Tego dowiesz się z artykułu.

Leczenie nadciśnienia – najważniejsze porady w walce z chorobą

 

Nadciśnienie tętnicze - leczenie

Nadciśnienie tętnicze to trwałe podniesienie ciśnienia krwi: w przypadku ciśnienia skurczowego powyżej 140 mmHg, rozkurczowego zaś ponad 90 mmHg. Jeśli wyjściowa wysokość ciśnienia tętniczego nie odbiega mocno od norm, a więc zdiagnozowane zostało tzw. nadciśnienie tętnicze I stopnia, a pacjent nie jest obarczony wysokim ryzykiem takich powikłań jak udar mózgu czy zawał serca, lekarz może w pierwszej kolejności sięgnąć po niefarmakologiczne metody leczenia nadciśnienia. Decyzja podejmowana jest zawsze indywidualnie nie tylko w oparciu o wysokość ciśnienia i istnienie czynników ryzyka: pod uwagę brane są takie aspekty jak współistnienie chorób towarzyszących, wiek chorego i jego ogólny stan zdrowia. W przypadku nadciśnienia II lub III stopnia, od razu wprowadzane jest leczenie farmakologiczne, połączone rzecz jasna ze zmianami w codziennym życiu chorego.

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia

Pod pojęciem niefarmakologicznych metod leczenia nadciśnienia tętniczego kryją się przede wszystkim, jak już wyżej zostało wspomniane, modyfikacje stylu życia pacjenta. Działania, które do nich należą to:

  • Zdrowa i zbilansowana dieta – osobom chorym na nadciśnienie szczególnie polecana jest dieta DASH, bogata w warzywa i owoce oraz w niskotłuszczowe produkty mleczne, a także w grube kasze, ciemne pieczywo i makarony. Produkty te są źródłem błonnika, potasu, wapnia, magnezu, posiadają zaś obniżoną zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczu, soli i cholesterolu. Zaletą tej diety jest i to, że mogą ją stosować nie tylko osoby chorujące na nadciśnienie czy miażdżycę, ale tak naprawdę wszyscy: w ten sposób cala rodzina chorego może, oczywiście z różnymi modyfikacjami, odżywiać się zgodnie z wytycznymi DASH.
  • Regularna aktywność fizyczna – dzięki niej można nie tylko obniżyć poziom ciśnienia, ale także zapobiec innym chorobom, poprawić jakość życia i wydłużyć je. Oczywiście rodzaje ćwiczeń, ich intensywność i częstotliwość należy uzgodnić z lekarzem. Generalnie zaleca się minimum 25-minutową aktywność fizyczną w ciągu dnia. Mogą to być np. ćwiczenia aerobowe, spacer, nordic walking czy jazda na rowerze.
  • Dbanie o prawidłową masę ciała – to zagadnienie związane jest z dwoma poprzednimi: zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej wagi, a w przypadku otyłości bądź nadwagi, zdrowemu schudnięciu.
  • Rzucenie palenia – palenie tytoniu nie tylko przyczynia się do podwyższenia ciśnienia, ale także niemal trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia takich groźnych dla życia powikłań jak udar mózgu i zawał serca.

Farmakoterapia nadciśnienia tętniczego

Jeżeli sama modyfikacja stylu życia pacjenta nie przyniesie zadowalających rezultatów, zdiagnozowane nadciśnienie mocno odbiega od norm czy też istnieje wysokie ryzyko powikłań, lekarz dobiera dla chorego odpowiednie leki przeciwnadciśnieniowe. Mogą to być leki należące do którejś spośród pięciu głównych grup, czyli:

  • Antagoniści wapnia – cechuje je neutralność metaboliczna, dlatego sięga się po nie w przypadku terapii skojarzonych, np. u pacjentów mających zaburzenia gospodarki lipidowej i/lub węglowodanowej,
  • Diuretyki tiazydowe – stosuje się je przede wszystkim u pacjentów po przebytym udarze mózgu lub w podeszłym wieku,
  • Inhibitory konwertazy angiotensyny – wybierane są do leczenia nadciśnienia obarczonego wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych, m.in. choroby niedokrwiennej serca czy chorób nerek,
  • Sartany – ich stosowanie zaleca się po przebytym udarze mózgu oraz przy przeroście lewej komory serca,
  • Beta-adrenolityki – przepisywane są pacjentom z zaburzeniami serca i trachykardią, szczególnie po przebytym zawale serca.

Oczywiście branie leków na nadciśnienie w żadnym wypadku nie zwalnia z przestrzegania zasad obejmujących niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia. Tylko wówczas walka z chorobą będzie skuteczna.

 

Źródło: artykuł partnera