Dodano: 01 sierpnia 2022r.

Kurs KPP — dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa, z której nie warto rezygnować!

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy to niezwykle kompleksowy program zajęć, dzięki któremu szybko możemy zwiększyć nasze kompetencje w zakresie ratowania ludzkiego życia. Co warto wiedzieć o KPP? Czego nauczymy się w czasie zajęć?

Kurs KPP — dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa, z której nie warto rezygnować!

 

Czym jest kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy?

Na dziś dzień, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, jest to jedyne szkolenie, które pozwala uzyskać tytuł ratownika. Co warto podkreślić, jest to jednocześnie najwyższy możliwy do zdobycia stopień dla osób, które nie są zawodowo związane z branżą medyczną.

Kluczową rolę pełnią tutaj dwa akty prawne:

  • ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku,
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy z 19 marca 2007 roku.

To właśnie na ich podstawie przyszłych ratowników szkoli na przykład Centrum Ratownictwa — organizowane przez tę firmę profesjonalne kursy KPP trwają aż 66 godzin, z czego 25 przeznaczono na teorię, a 41 na zajęcia praktyczne, które pomogą nam przyswoić wszystkie kluczowe informacje, jakie musi znać ratownik.

Warto docenić zwłaszcza te jednostki szkoleniowe, gdzie kolejne bloki zajęć prowadzą osoby zawodowo związane z ratowaniem ludzkiego życia. Czasem może to być ratownik GOPR, a inny wykład omówi dla nas na przykład osoba, która przez wiele lat pracowała w zespole medycznym. Przykładem takiej jednostki, która stawia na najwyższą jakość, jest właśnie Centrum Ratownictwa.

Kto może zrobić kurs KPP?

Praktycznie każda osoba dorosła, której stan zdrowia pozwala na ukończenie szkolenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że całość wieńczy egzamin. Z ułożonej przez pracowników Ministerstwa Zdrowia listy, na której znajduje się ponad 300 pytań, losowanych jest 30. Aby zdać część teoretyczną, trzeba poprawnie odpowiedzieć na co najmniej 27 z nich. Ostatnim etapem egzaminu jest test praktyczny.

Kandydat na ratownika, pod czujnym okiem komisji egzaminacyjnej, musi wykonać wybrane zadania. Może to być na przykład poprawne zastosowanie defibrylatora AED, ustabilizowanie złamanej kończyny lub zatrzymanie krwotoku.

Czy opłaca się zrobić kurs KPP?

Tak, zdecydowanie. Może on być pomocny w naszej karierze zawodowej. Zwłaszcza jeśli chcemy związać się ze służbami mundurowymi, jak wojsko, policja czy straż pożarna lub gminna. W tych instytucjach nabory wciąż są oceniane na podstawie systemu punktowego. Jeśli kandydat ma ukończony kurs KPP, zyskuje dodatkową punktację do oceny, a więc i zwiększa swoją szansę na uzyskanie wymarzonego stanowiska.

Z roku na rok zwiększa się też zainteresowanie KPP w sektorze firm prywatnych. Bez wątpienia pomaga w tym cena za kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, która nie jest zbyt wygórowana. Najlepsze jednostki szkoleniowe kuszą też atrakcyjnymi rabatami. Przykładowo dla osób, które zachęcą do udziału w tym samym kursie drugą osobę, Centrum Ratownictwa daje zniżkę 300 złotych.

Warto jednak pamiętać o tym, że kurs KPP to nie tylko cena, czy ważny przez trzy lata certyfikat. To także ogromna dawka wiedzy, która może pomóc nam uratować ważne dla nas osoby. W naszym kraju stopniowo budowana jest też sieć Ratownictwa Obywatelskiego. Warto do niej dołączyć, by jeszcze szybciej nieść pomoc osobom poszkodowanym. Bez względu na to, czy będzie to opatrzenie drobnego urazu po upadku na rowerze, czy resuscytacja krążeniowo-oddechowa, bez której ważna dla nas osoba mogłaby nie przeżyć.

 

Źródło: artykuł partnera