Dodano: 08 stycznia 2019r.

Krzywa cukrowa: jak ją odczytywać?

Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić, jak organizm reaguje na nagłe dostarczenie dużej dawki cukru. Doustny test obciążenia glukozą, zwany też krzywą cukrową, jest szczególnie ważny dla kobiet spodziewających się dziecka, ponieważ pozwala wykryć bardzo niebezpieczną cukrzycę ciążową.

Cukier

 

Ze statystyk wynika, że nawet 8 proc. Polek może cierpieć na zaburzenia tolerancji węglowodanów wywołane przez zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży. Ryzyko cukrzycy ciążowej zwiększa się u kobiet po 35. roku życia, mających problemy z nadwagą czy nadciśnieniem, które urodziły wcześniej więcej niż dwoje dzieci. W grupie ryzyka znajdują się także osoby obciążone genetycznie, gdy w ich rodzinach występuje cukrzyca typu 2.

Problemu nie można bagatelizować, ponieważ stwarza ogromne zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Nieleczona cukrzyca ciążowa może wywołać poronienie i sprzyja makrosomii – duża dawka insuliny dostarczana poprzez krew matki sprawia, że płód rośnie zbyt szybko. W przyszłości takie dziecko będzie narażone na nadwagę i otyłość, nietolerancję glukozy czy cukrzycę.

Dlatego tak ważne jest, by między 24. a 28. tygodniem ciąży kobieta wykonała test obciążenia glukozą, zwany też krzywą cukrową. Badanie jest bezbolesne, ale niezbyt przyjemne, ponieważ krew jest pobierana trzykrotnie w ciągu około trzech godzin, dwa razy po wypiciu 75 g glukozy. Zgłaszając się do laboratorium, musimy być na czczo, ale przez 3-4 dni przed wykonaniem testu należy stosować normalną dietę bogatą w węglowodany (przynajmniej 150 g dziennie) i w miarę możliwości odstawić leki zaburzające ich metabolizm, czyli np. pigułki antykoncepcyjne.

Bardzo ważne, by w trakcie badania unikać jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nawet wyjście do sklepu może bowiem zafałszować wyniki pomiaru.

Jak je interpretować? Prawidłowe stężenie cukru we krwi na czczo nie powinno przekraczać 99 mg/dl. Gdy wynosi 100-125 mg/dl, pojawiają się wątpliwości wymagające dodatkowych testów, wynik powyżej 125 mg/dl wskazuje na cukrzycę ciążową.

Po dwóch godzinach od wypicia glukozy stężenie cukru nie może przekraczać 140 mg/dl. Gdy szybuje powyżej 200 mg/dl, mamy powód do dużego niepokoju.

Więcej na temat przeczytasz na adamed.expert.

 

Źródło: Artykuł partnera, fot. Pixabay