Dodano: 02 październik 2019r.

Konkurs NCBR na projekt przydomowej elektrowni wiatrowej. Do wygrania milion złotych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na opracowanie projektu przydomowej elektrowni wiatrowej. Do udziału w konkursie może zgłosić się każdy, kto ma dobry pomysł. Najlepsze rozwiązanie zostanie nagrodzone kwotą miliona złotych.

Konkurs NCBR na projekt przydomowej elektrowni wiatrowej. Do wygrania milion złotych

 

Inicjatywa NCBR jest realizowana w ramach projektu Wielkie Wyzwanie – Energia. Centrum wraz ze specjalistami rzucenie polskim inżynierom i pasjonatom technologiczne wyzwanie, a zarazem ważny problem społeczny do rozwiązania. Chodzi o produkowanie i magazynowanie energii wiatrowej przez przydomowe elektrownie.

- Ogłaszając pierwsze polskie Wielkie Wyzwanie, chcemy zasiać entuzjazm naukowy i pokazać, że nieograniczona wyobraźnia, pomysłowość i przedsiębiorczość to nasza polska droga do sukcesu – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dodał, że inicjatywa ma na celu poszukiwanie i promowanie ludzi z pasją, którzy mogą stać się ambasadorami postępu technologicznego w określonym obszarze.

 

- Wielkie Wyzwanie z pewnością stanie się impulsem do odkopywania talentów "ukrytych" m.in. na polskich uczelniach, w instytutach, czasem też w przydomowych garażach. Wierzę, że razem zdołamy je wszystkie pokazać światu z korzyścią dla polskiej gospodarki, środowiska i nas wszystkich – komentowała konkurs Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Konkurs, jak przyznała Emilewicz, skierowany jest do wszystkich – od naukowców i przedsiębiorców, studentów i koła studenckie, po zespoły „garażowych” wynalazców i pasjonatów. Na jesieni 2020 roku zostanie wyłoniony zwycięzca lub zwycięski zespół. Do wygrania milion złotych.

Przydomowa elektrownia wiatrowa ma być kompaktowa. Ma przekształcać energię wiatru w energię elektryczną oraz ją magazynować z największą możliwą efektywnością. Urządzenie będzie musiało być przystosowane do wykorzystania wiatru małych prędkości oraz turbulentnego, czyli cechującego się dużą zmiennością prędkości i kierunku. Ponadto koniecznością będzie przystosowanie go do wykorzystania przez użytkowników indywidualnych.

- Uwarunkowania, zarówno prawne, jak i techniczno-organizacyjne dotyczące przydomowej energetyki wiatrowej są związane ze specyficznymi barierami technologicznymi. Dążymy do zagospodarowania niszy – wykorzystania energii z najniżej wiejących wiatrów w swego rodzaju „przydomowych elektrowniach” jednak cichych i kompaktowych – wyjaśnił dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Zwycięzca, który zaproponuje najlepsze urządzenie, nie tylko otrzyma nagrodę pieniężną. Pamiętajmy, że będzie również właścicielem projektu, który będzie mógł rozwinąć, a następnie skomercjalizować - dodał.

Założeniem konkursu, poza poszukiwaniem pasjonatów i talentów, jest ograniczenie smogu, redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii. Opracowane w wyzwaniu rozwiązanie da możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a przede wszystkim przyczyni się do oszczędności w gospodarstwach domowych.

Więcej szczegółów dotyczących konkursu można znaleźć na stronie: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl

 

Źródło: NCBR