Dodano: 29 lipca 2022r.

Kocie feromony — czym są i do czego służą?

Feromony stanowią bardzo ważne narzędzie komunikacyjne w życiu kotów. Służą one między innymi do interakcji zwierzęcia z otoczeniem i mogą wpływać na jego poczucie bezpieczeństwa i ogólne samopoczucie. Czym dokładnie są kocie feromony i jaka jest ich rola?

Kocie feromony — czym są i do czego służą?

 

Kocie feromony — co to jest?

Kocie feromony są rodzajem komunikacji węchowej i służą kotom do komunikowania się z innymi kotami oraz ze światem zewnętrznym. Wydzielane są one przez specjalne gruczoły, a ich największe skupisko znajduje się w okolicy głowy — głównie na brodzie i policzkach, a także na opuszkach łap,  w okolicy sutków u kotek oraz w moczu.

Kot poprzez prezentację różnorodnych zachowań pozostawia tzw. feromonowe wiadomości dla innych osobników. Robi to między innymi poprzez:

  • ocieranie głową o przedmioty,
  • znakowanie moczem,
  • drapanie przedmiotów,
  • ocieranie głową opiekuna lub innych zwierząt.

Do czego służą kotu feromony?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kocie feromony służą do komunikacji niewerbalnej. Za ich pomocą zwierzęta przekazują innym osobnikom pewne wiadomości, mogą też wpływać na ich zachowanie. Dla przykładu zadaniem feromonów płciowych jest poinformowanie o gotowości do posiadania potomstwa. Te feromony znajdują się między innymi w moczu kotek.

Duże znaczenie dla kociaków mają też feromony, których zadaniem jest regulacja relacji społecznych pomiędzy innymi osobnikami tego samego gatunku. Wyróżnić tu możemy feromony służące do znakowania terenu, które rozprowadzane są przez gruczoły policzkowe poprzez ocieranie się, jak również łapy przy drapaniu, czy też znakowanie moczem w przypadku, gdy kot czuje, że jego teren jest zagrożony.

Feromony policzkowe służą głównie do znakowania miejsc komfortu, czyli stref, w których zwierzak czuje się bezpiecznie. 

Czym są feromony syntetyczne i kiedy ich używać?

W terapiach behawioralnych kotów stosuje się także analogi feromonów, takie jak feromony uspokajające dla kota Feliway. Ich zadaniem jest zmniejszenie stresu u kota, jak również poprawa jego zachowań w pewnych aspektach. Najczęściej stosuje się je w przypadku przeprowadzek lub, gdy w domu pojawia się nowy lokator, np. człowiek, kolejny kot lub pies. Stosowanie analogów kocich feromonów ma za zadanie stworzyć kotu otoczenie, kojarzące się z bezpieczeństwem, dzięki czemu łatwiej będzie mu przystosować się do nowej sytuacji. Odpowiednie feromony mogą też złagodzić stres, związany z podróżą.

Produkty Feliway dostępne są w postaci sprayu, jak również dyfuzora, wpinanego do gniazdka zasilającego. Działanie preparatu można porównać do działania feromonów naturalnych, co sprzyja stymulowaniu pożądanych zachowań i odruchów u mruczka oraz eliminowaniu tych, które są nieodpowiednie. Jednak najważniejszym zadaniem feromonów syntetycznych jest uspokojenie pupila i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa w sytuacjach, które mogą wiązać się u niego z dużym stresem.

Rola kocich feromonów w życiu tych czworonogów jest bardzo duża. Każdy kot wytwarza feromony w miejscach, w których czuje się bezpiecznie. Gdy to bezpieczeństwo zostaje zaburzone, warto pomóc pupilowi poprzez stosowanie analogu kocich feromonów.

 

Źródło: Artykuł partnera