Dodano: 08 września 2020r.

Kapsułki, tabletki, płyny - jakie są formy leków?

Przyjmowanie leków to dla niektórych przykra codzienność, dla innych zaś jedynie okazyjny obowiązek. Wszyscy jednak wiemy, że wpływ na ich przyswajalność, smak i łatwość przyjmowania ma forma, w jakiej zostały stworzone. Co więcej, ma ona także wpływ na skuteczność i szybkość działania leku. Na rynku znajdują się preparaty w formie kapsułek, tabletek i płynów. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się każda z nich.

Kapsułki, tabletki, płyny - jakie są formy leków?

 

Leki w formie tabletek

Tabletki to obecnie najpopularniejszy sposób na przygotowywanie i przyjmowanie leków. Jest to jednak stosunkowo nowe rozwiązanie, ponieważ jeszcze do końca XIX wieku niemal wszystkie medykamenty podawane były pacjentom w formie płynnej. Współcześnie tabletki można podzielić ze względu na ich powłokę. Spotykamy drażetki, tabletki dojelitowe oraz tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Drażetki charakteryzują się przyjemną, słodką w smaku powłoką, która ułatwia ich połykanie. Tabletki dojelitowe są odporne na działanie kwasu żołądkowego i rozkładają się dopiero w jelitach. Na ich działanie musimy poczekać około dwóch godzin. Z kolei tabletki o przedłużonym uwalnianiu, dzięki swoim właściwościom, mogą być stosowane rzadziej. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób przewlekle chorych, które muszą przyjmować leki regularnie.

Leki w formie miękkich kapsułek

Miękkie kapsułki to forma leku, która nieco przypomina tabletki, nie jest jednak fabrycznie sprasowana. Dzięki temu mogą one występować pod postacią granulatu, proszku a nawet płynu zamkniętego w wygodnej kapsułce. Taka forma leku również może występować w wersji dojelitowej lub o przedłużonym działaniu, warto jednak wiedzieć, że kapsułek nie wolno dzielić. Kapsułki miękkie to wygodne i bardzo praktyczne rozwiązanie - taka forma leków może być długo przechowywana a jej przyjmowanie jest bardzo proste i wygodne.

Leki pod postacią płynu

Na rynku wciąż jeszcze możemy znaleźć leki pod postacią płynu. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które pragną, aby leki zadziałały jak najszybciej. Jest to także świetna propozycja dla osób ciężko chorych, które mają problemy z połykaniem oraz dzieci i osób starszych. Najpopularniejsze wersje płynnych leków to te w postaci kropel lub syropów. To popularne i bardzo powszechne rozwiązania, które mają jednak swoje wady. Przede wszystkim nie są w stanie długo utrzymać się w pierwotnej formie. W tym celu wzbogaca się je o różne substancje, które mogą powodować problemy osobom ze skłonnościami do alergii. W niektórych przypadkach problemem może być także odpowiednie dawkowanie.

Kapsułki, tabletki i płyny - co warto wybrać?

Wiele osób zastanawia się, która z form leków jest najlepsza. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Na rynku znajdziemy leki w bardzo różnych formach - miękkich kapsułek, syropów czy tabletek. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i każde z nich może być zażywane przez osoby o różnych potrzebach i preferencjach. Najpopularniejsze na rynku są tabletki, jednak warto wiedzieć, że istnieje dla nich kilka atrakcyjnych alternatyw, po które możemy w dowolnej chwili sięgnąć.

 

Źródło: artykuł sponsorowany