Dodano: 27 lipca 2020r.

Kampania edukacyjna Instytutu Łączności poświęcona polom elektromagnetycznym

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy rozpoczął nową kampanię edukacyjną poświęconą tematyce pól elektromagnetycznych (PEM). Materiały przygotowane przez ekspertów Instytutu będą odpowiedzią na wątpliwości związane z nowymi limitami PEM w środowisku i sposobami pomiarów jego natężenia. Kampania jest związana ze zbliżającym się uruchomieniem systemu SI2PEM.

Antena 5g

 

Eksperci Instytutu Łączności przygotowali materiały edukacyjne dotyczące obowiązujących od początku roku nowych limitów PEM, metod pomiarów pól elektromagnetycznych oraz innych zagadnień związanych z PEM, także dotyczących nowej sieci 5G. Przygotowane prezentacje i filmy są skierowane do zwykłego odbiorcy, który szuka w sieci informacji na temat PEM i często trafia przy tym na niesprawdzone lub wprowadzające w błąd informacje. Mają za zadanie w prosty i zrozumiały sposób przekazać wiedzę o tych trudnych zagadnieniach.

Walka z Fake newsami

Kampania będzie przede wszystkim odpowiedzią na pojawiające się w związku ze zmianą limitów PEM pytania i wątpliwości, między innymi:

  • Dlaczego wprowadzono nowe limity?
  • Czy rzeczywiście zwiększono je stukrotnie?
  • Jak wpłynie to na pracę rozruszników serca i innych implantów medycznych?
  • Czym różnią się amatorskie i profesjonalne pomiary PEM?

Materiały pojawią się na stronach internetowych i na kanale YouTube Instytutu, a informacje o nich będą regularnie publikowane w mediach społecznościowych oraz portalu internetowym. Pierwszy post wyjaśniający dlaczego zmieniono limity PEM można zobaczyć poniżej.

 

Celem kampanii jest również zapoznanie obywateli z rzetelną wiedzą na temat PEM w związku ze zbliżającym się uruchomieniem systemu SI2PEM. 

System SI2PEM

SI2PEM, czyli System Informacyjny o Polach Elektromagnetycznych, to dostępna dla wszystkich aplikacja zbierająca wyniki pomiarów PEM wykonanych na terenie Polski przez akredytowane laboratoria. Umożliwi też sprawdzenie wyliczonego poziomu PEM w dowolnym miejscu w kraju, z dokładnością do 1 metra. System jest budowany przez Instytut Łączności we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, jego uruchomienie ma nastąpić jeszcze w tym roku. Instytut Łączności planuje wtedy publikację kolejnej serii materiałów wyjaśniających zasady działania SI2PEM.

Instytut Łączności od dawna zaangażowany jest w działania edukacyjne i popularyzację wiedzy na temat pól elektromagnetycznych. Na stronach prowadzonego przez Instytut serwisu publikowane są artykuły poświęcone PEM i materiały z corocznej konferencji „Pole elektromagnetyczne i przyszłość telekomunikacji”. Eksperci Instytutu są autorami większości tekstów zamieszczonych w wydanym w 2019 roku przez Ministerstwo Cyfryzacji przewodniku „Pole elektromagnetyczne a człowiek”. Od kilku miesięcy w mediach społecznościowych prowadzona jest także akcja #powiedzsprawdzam, która ma na celu walkę z mitami krążącymi wokół technologii bezprzewodowych.

 

Źródło: Instytut Łączności