Dodano: 05 maj 2020r.

Jak urządzić laboratorium?

Przy tworzeniu nowego laboratorium jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę. W głównej mierze ważna jest specjalizacja badań, jakie będą w nim przeprowadzane. Przede wszystkim należy uwzględnić wielkość pomieszczenia, rodzaj mebli laboratoryjnych, urządzenia pomiarowe, sprzęty do przygotowywania prób, oczyszczania i sterylizacji, a także do bezpiecznego przygotowywania badań chemicznych oraz eksperymentów analitycznych. W laboratoriach stosuje się różnego rodzaju urządzenia oraz substancje chemiczne, dlatego stanowiska pracy powinny być wygodne i bezpieczne.

badania laboratoryjne

 

Cel oraz funkcja nowego laboratorium wyznacza kierunek zadań zwianych z założeniem nowego laboratorium. Gdy pomieszczenie będzie wykorzystywane do celów dydaktycznych warto pomyśleć o tablicy, projektorze oraz otwartych blatach. Z kolei w laboratorium badawczym niezbędne urządzenia powinny być dostosowane do przeznaczenia danego pomieszczenia. W przypadku laboratorium mikrobiologicznym warto zadbać o autoklawy, inkubatory oraz zamrażarki natomiast w laboratoriach analitycznych ważna jest sprawna klimatyzacja oraz kontrola wilgotności w pomieszczeniu. 

Pierwszym krokiem jest kupienie podstawowego sprzętu laboratoryjnego. Warto wziąć pod uwagę przeznaczenie nowego laboratorium, a jeśli jest taka potrzeba zaopatrzyć się w duplikaty. Następnie należy zaprojektować układ laboratorium. To, w jaki sposób przestrzeń zostanie zagospodarowana wpłynie na optymalizację pracy przez wiele lat, dlatego w tej kwestii zaleca się  konsultacje z doświadczonym specjalistą. 

Rozdzielenie układu laboratorium na różne strefy o różnych stopniach i rodzajach potencjalnych zagrożeń usprawni użytkowanie laboratorium. Obszary, w których przewiduje się „duży ruch” nie powinny stanowić wyjątkowo niebezpiecznej strefy zagrożenia. Warto stworzyć oddzielne obszary dla populacji ogólnej oraz personelu laboratoryjnego, aby nie musieli się ze sobą zderzać. Często używany  sprzęt o dużych gabarytach powinien być umieszczony w strategicznych lokalizacjach – z dala od obszarów o dużym natężeniu ruchu, ale w łatwo dostępnych miejscach. 

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zaplanuj więcej niż jedno wyjście z laboratorium. Ponadto ważnym elementem wyposażenia laboratorium są również sprzęty ratunkowe takie jak gaśnice, koce przeciwpożarowe czy prysznice ratunkowe, które powinny zostać dobrane w zależności od stopnia zagrożenia. Ze względu na wytwarzające się gazy oraz opary, oraz ich negatywny wpływ na zdrowie personelu należy wyposażyć pomieszczenia w wydajne dygestoria - sprawdź na DanLab.pl

Meble laboratoryjne powinny być stworzone ze specjalistycznych tworzyw odpornych na różnego rodzaje chemikalia oraz powinny realizować wymagane normy jakości. Dodatkowo meble powinny być łatwe w utrzymaniu porządku oraz dezynfekcji. Projektując umeblowanie laboratorium warto pamiętać również o ergonomicznych stanowiskach, aby praca była bezpieczna, wygodna i funkcjonalna.

 

Źródło: Artykuł partnera