Dodano: 26 lutego 2023r.

Jak stworzyć CV? Poznaj podstawowe zasady

Dobre CV to klucz do sukcesu w procesie rekrutacji. Dokument powinien zawierać podstawowe elementy, czyli dane osobowe, podsumowanie zawodowe, opis doświadczenia, posiadane umiejętności, wykształcenie, a także Twoje zainteresowania. Najlepiej jeśli wszystkie te informacje zmieścisz na jednej stronie i wyeksponujesz to, co najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy. Zobacz, jak krok po kroku stworzyć życiorys, który zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie.

Jak stworzyć CV? Poznaj podstawowe zasady

 

Na wstępie zaprezentuj siebie, czyli dane osobowe i podsumowanie osobowe

Zastanawiasz się, jak zrobić CV? Od czego zacząć i które informacje wybrać? Na samej górze życiorysu muszą znaleźć się dane osobowe, które umożliwią pracodawcy ewentualny kontakt z Tobą. Imię oraz nazwisko najlepiej wyśrodkować i napisać je większym fontem, aby od razu rzucało się w oczy. Pozostałe dane nie muszą być szczególnie rozbudowane. W zupełności wystarczy, jeśli podasz numer telefonu i adres e-mail. Opcjonalnie także nazwę stanowiska i link do profilu na LinkedIn (jeśli taki posiadasz). Choć zdjęcie nie jest obowiązkowym elementem w CV - warto aby ono także się w nim znalazło. Dzięki temu pracodawca od razu powiąże treść dokumentu z daną osobą, a sam życiorys będzie prezentował się bardziej atrakcyjnie.

Czym jest podsumowanie zawodowe?

Dla wielu osób podsumowanie zawodowe jest czymś zupełnie nowym. Owszem, ta sekcja nie zyskała jeszcze w Polsce na popularności, dlatego tym bardziej warto ją dodać. Podsumowanie zawodowe to krótki opis kandydata. Wystarczy, że napiszesz 4-5 zdań o tym kim jesteś, jakie masz osiągnięcia i predyspozycje oraz wspomnisz o swoich dalszych planach zawodowych, a prawdopodobnie będziesz mieć lepszy dokument niż połowa konkurentów.

jak napisać CV w kreatorze CV?

Doświadczenie i umiejętności - kluczowe informacje w CV

Doświadczenie zawodowe to nic innego, jak opis Twoich dotychczasowych miejsc pracy, przy czym, na samej górze listy powinna znaleźć się firma, w której pracowałeś ostatnio. Jednak same daty i nazwy poszczególnych placówek nie wystarczą - koniecznie wymień także listę wykonywanych obowiązków. To pozwoli pracodawcy określić czy spełniasz jego wymagania i ocenić, jak poradzisz sobie na oferowanym przez niego stanowisku. 

Jak opisać umiejętności?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sekcja umiejętności jest szczególnie istotna w CV. Warto więc poświęcić jej nieco więcej uwagi. Komunikatywność, praca pod presją czasu, obsługa komputera - to może napisać każdy. Zatem jak się wyróżnić? Z pewnością zauważyłeś, że w każdej ofercie pracy wymienione są kompetencje, których pracodawca oczekuje od kandydata. Sprawdź, które z nich spełniasz i wypisz je na samej górze tej sekcji, tak aby były możliwie najbardziej widoczne. 

Koniecznie wspomnij o wykształceniu i zainteresowaniach

Wykształcenie i zainteresowania to z pewnością najmniej rozwinięte sekcje w CV, jednak mimo wszystko muszą się w nim znaleźć. Mówi się, że pracodawcy największą uwagę zwracają na doświadczenie i zdobyte umiejętności, ale nie zawsze musi tak być. Szczególnie jeśli posiadasz branżowe wykształcenie, powinieneś się nim pochwalić. Wystarczy, że uwzględnisz lata nauki, nazwę szkoły, kierunek oraz zdobyty tytuł lub zawód. Podawaj jedynie ostatnio ukończoną szkołę, chyba że poprzednie szczeble edukacji są powiązane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.

Wzory i szablony CV - Kreator CV

Dlaczego warto pisać o zainteresowaniach w CV?

Przede wszystkim zainteresowania w CV rzucają nowe światło na Twoją osobę. Pracodawca może poznać Cię z nieco innej strony i lepiej ocenić czy pasujesz do jego zespołu. Dobra atmosfera w pracy jest aktualnie jednym z kluczowych aspektów, o który dbają przełożeni, dlatego chętnie zatrudniają ciekawe osobowości. Poza tym, jeżeli Twoja pasja związana jest ze stanowiskiem, o które się ubiegasz - zaprezentujesz się jako ambitny i zaangażowany pracownik. 

 

Źródło: artykuł partnera