Dodano: 06 maja 2019r.

Internet Rzeczy, a systemy sterowania w inteligentnych budynkach

Kiedyś o w pełni zautomatyzowanych domach czy biurach mogliśmy tylko pomarzyć. Sny o inteligentnym oświetleniu, lodówkach zamawiających jedzenie czy personalnych asystentach w naszych smartfonach i telewizorach zaczynają realizować się w rzeczywistości. I to w pełnym wymiarze! Coraz popularniejsza staje się automatyzacja pracy większości urządzeń w budynkach. Przykładowo - przed przyjściem do domu, możemy za pomocą prostej aplikacji ustawić ogrzewanie, tak by po przyjściu do domu powitało nas przyjemne ciepło, czy chłodząca klimatyzacja. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić godzinę automatycznego zasłaniania okien roletami czy też zdalnie ustawiać moc oświetlenia w pomieszczeniach.

Internet rzeczy

 

Systemy sterowania i integracji urządzeń

Uproszczenia dla nas - użytkowników inteligentnych budynków, stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Wiele czynności, których wykonanie kiedyś zależało od nas samych, jest zautomatyzowane dzięki zaawansowanej technologii. Wdrażanie kolejnych pomysłów na automatyzację i ułatwianie życia codziennego wymaga jeszcze bardziej skomplikowanych rozwiązań.

Obecna technologia pozwala na integrację wielu urządzeń i pracę uwzględniającą ich wzajemne oddziaływanie na siebie. Na przykład poprzez zastosowanie czujników temperatury oraz czujników natężenia światła słonecznego, które komunikują się z systemem sterowania przez sieć internetową, możemy uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniu przy małej ilości wykorzystywanej energii i co najlepsze - cały proces może odbywać się zdalnie, ponieważ do systemów mamy dostęp z dowolnego miejsca.

Systemy sterowania AV

Rozwiązania związane z automatyzacją pewnych procesów oraz inteligentne urządzenia, które potrafią integrować się z innymi, idealnie sprawdzają się w biurach i salach wideokonferencyjnych (tutaj dowiesz się więcej). Systemy sterowania obsługujące urządzenia audio wizualne pozwalają nam na zarządzanie strefami audio-wideo, wybór danego źródła AV czy multiplikację odbiornika. Jeżeli urządzenia zostały zintegrowane z innymi inteligentnymi sprzętami, pozwala to na realizację pewnych scenariuszy - na przykład po włączeniu projektora czy ściany wizualnej, rolety automatycznie zasuwają się lub oświetlenie zmniejsza swoją moc. Często do sterowania wieloma urządzeniami wystarczy jeden panel dotykowy - nie potrzebujemy wielu pilotów, więc jest to rozwiązanie wygodne i pozwalające zaoszczędzić nasz czas.

Sprawdź ofertę systemów sterowania, przygotowaną przez VisionCube: https://www.visioncube.pl/offer-item/av-systems/

Warto zwrócić uwagę, iż tego typu rozwiązania są dla firmy jednym z kroków w stronę rozwoju technologicznego i z pewnością zostaną docenione przez współpracowników, klientów czy kontrahentów. Komfort związany z automatyzacją wielu procesów, po wdrożeniu odpowiednich rozwiązań, będzie niezastąpiony.

 

Źródło: Artykuł partnera, fot. Pixabay