Dodano: 19 kwietnia 2017r.

Inteligentne bandaże, które komunikują się z lekarzem

Brytyjscy badacze opracowali inteligentne bandaże, które za pomocą nanosensorów kontrolują procesy gojenia się ran bez potrzeby ich zdejmowania. Informacje o stanie uszkodzonej tkanki przekazywane są bezpośrednio do lekarza.

Bandażowanie dłoni - pierwsza pomoc

 

Inteligentne bandaże – a właściwie urządzenia biomedyczne, które mogą monitorować proces gojenia się uszkodzonych tkanek – już w przyszłym roku mają trafić do badań klinicznych. Oznacza to, że już wkrótce mogą pojawić się na rynku.

Inteligentne bandaże wykorzystują nanoczujniki do oceny stanu rany bez potrzeby ich zdejmowania. Dane te w czasie rzeczywistym mogą być przesyłane do lekarzy za pośrednictwem mobilnych sieci internetowych. Dzięki temu lekarz na bieżąco może być informowany, czy przypadkiem nie wdało się zakażenia lub jaka jest aktywność fizyczna pacjenta. Dane te mogą być również dostępne na smartfonie pacjenta.

Za wynalazkiem stają naukowcy z Institute of Life Science na Uniwersytecie w Swansea w Walii. Mają oni nadzieję, że ich produkt zostanie przetestowany w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

- Ten inteligentny opatrunek wykorzystuje nanotechnologię do sprawdzania stanu rany. Dzięki temu lekarz może poznać skuteczność zastosowanego leczenia w każdym momencie. Może też dostosować leczenie do konkretnej osoby. Nie wymaga się przy tym każdorazowej obecności pacjenta w placówce medycznej – powiedział profesor Marc Clement.

Inteligentne bandaże mają być produkowane za pomocą drukarek 3D. To według badaczy pozwoli obniżyć koszty takich opatrunków.

 

Źródło: BBC, fot. Pixabay