Dodano: 15 kwietnia 2019r.

Homo luzonensis – nieznany dotąd gatunek człowieka odkryty na Filipinach

Na jednej z filipińskich wysp naukowcy odkryli szczątki nieznanego dotąd gatunku człowieka. Fragmenty kości liczą sobie ponad 50 tys. lat i wskazują, że nowy gatunek - Homo luzonensis – był niewielkich rozmiarów.

Kość Homo luzonensis

 

Pierwsze ślady nowego gatunku pojawiły się ponad dziesięć lat temu, kiedy naukowcy donieśli o odkryciu w Jaskini Callao na wyspie Luzon na Filipinach kości stopy liczącej co najmniej 67 tys. lat. Badacze nie byli pewni, do jakiego gatunku należą kość, ale przypominały one małego Homo sapiens.

Dalsze wykopaliska w jaskini Callao doprowadziły do odkrycia kości udowej, siedmiu zębów, kości stóp i kości dłoni - o cechach odmiennych od cech innych ludzkich krewnych. Szczątki pochodzą od co najmniej dwóch dorosłych i jednego dziecka.

Opis odkrycia ukazał się na łamach pisma „Nature” i prawdopodobnie wznowi debatę na temat tego, jak i kiedy nasi starożytni krewni po raz pierwszy opuścili Afrykę. Wiek szczątków – datowanie wskazało na przedział między 50 tys. a 67 tys. lat - sugeruje, że kilka różnych gatunków ludzkich współistniało w tym samym czasie w Południowo-Wschodniej Azji.

 

Współautor badań, profesor Philip Piper z The Australian National University (ANU) stwierdził, że odkrycia stanowią przełom w naszym rozumieniu ewolucji człowieka w Azji Południowo-Wschodniej. - Pozostałości kopalne obejmowały zarówno kości palców u rąk i nóg dorosłego, jak i zęby. Odzyskaliśmy również kość udową dziecka. Jest kilka naprawdę interesujących cech - na przykład zęby są naprawdę małe - powiedział profesor Piper.

Homo luzonensis to drugi nowy gatunek ludzki, który został zidentyfikowany w Południowo-Wschodniej Azji w ostatnich latach. W 2004 roku inna grupa badaczy ogłosiła odkrycie Homo floresiensis - znanego również jako Hobbit - gatunku, który miałby nieco ponad metr wysokości. Początkowo kości H. luzonensis były uważane za szczątki H. floresiensis.

Ale szczątki z jaskini Callao różnią się od szczątków H. floresiensis i innych homininów - w tym gatunku zwanego Homo erectus, uważanego za pierwszego człowieka, który opuścił Afrykę około 2 milionów lat temu. Nowo odkryte zęby trzonowe są niezwykle małe w porównaniu z innymi starożytnymi ludzkimi krewnymi.

- Rozmiar zębów ogólnie, choć nie zawsze, odzwierciedla ogólną wielkość ciała ssaka, więc sądzimy, że Homo luzonensis był prawdopodobnie stosunkowo mały. Dokładnie jak mały jeszcze nie wiemy. Musielibyśmy znaleźć jakieś elementy szkieletu z którego moglibyśmy dokładniej zmierzyć rozmiar ciała - wyjaśnił profesor Piper.

Kształt kości stopy H. luzonensis jest również wyraźny inny. Najbardziej przypominają te widziane u prymitywnych homininów, w tym słynnej Lucy, która nigdy nie opuściła Afryki. Krzywe kości palców H. luzonensis sugerują, że gatunek mógł być biegły w wspinaniu się na drzewa.

- To niewiarygodne, kości dłoni i stóp są niezwykle podobne do australopiteków. Australopiteki ostatnio krążyły po Ziemi w Afryce około 2 milionów lat temu i są uważane za przodków grupy Homo, która obejmuje współczesnych ludzi. Zatem pytanie brzmi, czy niektóre z tych cech ewoluowały jako adaptacje do życia na wyspie, czy też są to cechy anatomiczne przekazane Homo luzonensis od ich przodków w ciągu ostatnich 2 milionów lat – podkreślił Piper.

 

Źródło: Nature, Australian National University, fot. Lannon Harley/ ANU