Dodano: 13 sierpnia 2018r.

Homo erectus wyginął, bo był leniwy

Lenistwo doprowadziło do upadku pradawnego przodka człowieka – sugerują naukowcy. Najnowsze badania archeologiczne wykazały, że Homo erectus wyginął, bo był leniwy.

Homo erectus

 

Homo erectus pojawił się na Ziemi dwa miliony lat temu. Naukowcy uważają, że wyginął około 50 000 do 100 000 lat temu. Ale w porównaniu z innymi homininami, jak choćby neandertalczykami, ten gatunek był zbyt leniwy i niechętnie dostosowywał się do zmieniającego się środowiska.

Badania archeologiczne pradawnych populacji przodków człowieka przeprowadzone przez naukowców z Australian National University (ANU) wykazały, że Homo erectus stosował strategie „najmniejszego wysiłku” do tworzenia narzędzi i gromadzenia zasobów. To w połączeniu z niezdolnością do przystosowania się do zmieniającego się klimatu prawdopodobnie odegrało kluczową rolę w wymarciu gatunku.

 

- Nie wydaje się, żeby naprawdę się do czegoś zmuszali – powiedział dr Ceri Shipton z ANU School of Culture, History and Language, główny autor publikacji, która ukazała się na łamach „PLOS ONE”. – Nie byli odkrywcami, którzy spoglądali poza horyzont. Nie mieli tej ciekawości, jaką mamy my – dodał.

Archeolodzy z ANU przeanalizowali tysiące artefaktów znalezionych w 2014 roku podczas wykopalisk na Półwyspie Arabskim w okolicy dzisiejszego miasta Saffaqah w Arabii Saudyjskiej. Lenistwo Homo erectus, jak twierdzi Shipton, było widoczne w sposobie, w jaki gatunek ten wytwarzał kamienne narzędzia i gromadził zasoby.

– By wykonywać narzędzia, Homo erectus korzystał z kamieni, które znajdowały się wokół obozowiska. Materiał ten w większości był niskiej jakości, w porównaniu do tego, co widzimy u późniejszych twórców kamiennych narzędzi. Na miejscu wykopalisk znajdował się wielki kamień wysokiej jakości. Znajdował się w niewielkiej odległości od obozowiska na niewielkim wzniesieniu. Jednak zamiast wchodzić na wzgórze, Homo erectus korzystał z odłamków, które znalazł w okolicy obozowiska – powiedział Shipton.

- Kiedy spojrzeliśmy na skałę na wzgórzu, nie zauważyliśmy na niej żadnych śladów aktywności. Wiedzieli, że tam jest, ale ponieważ mieli wystarczająco dużo odpowiednich zasobów wokół obozowiska, zdawali się myśleć: po co zawracać sobie tym głowę? – dodał badacz.

Takie zachowanie to przeciwieństwo twórców kamiennych narzędzi z późniejszych okresów, w tym wczesnych Homo sapiens i neandertalczyków, którzy wspinali się po górach, aby znaleźć kamień dobrej jakości. Często też transportowali go na duże odległości.

- Homo erectus nie tylko był leniwy, ale też bardzo konserwatywny. Próbki osadów wykazały, że otaczające go środowisko się zmieniało, ale on robił dokładnie to samo za pomocą tych samych narzędzi – zaznaczył Shipton. – Nie zauważyliśmy postępu, a ich narzędzia znajdowaliśmy w okolicy koryt rzek, które są obecnie suche. Myślę, że w końcu środowisko stało się dla nich zbyt suche - dodał.

 

Źródło: Science Daily, fot. CC BY-SA 3.0/ Lillyundfreya/ Wikimedia Commons