Dodano: 14 wrzesień 2022r.

Genetycznie zmodyfikowane fioletowe pomidory trafią do sprzedaży

Departament rolnictwa USA zatwierdził genetycznie zmodyfikowane pomidory stwierdzając, że są one bezpieczne i można je uprawiać w całych Stanach Zjednoczonych bez specjalnych zezwoleń. Fioletowe pomidory są wyjątkowe przede wszystkim dlatego, że zawierają dziesięć razy więcej antyoksydantów, niż ich kuzyni.

Genetycznie zmodyfikowane fioletowe pomidory trafią do sprzedaży

 

Walka o zatwierdzenie fioletowych pomidorów trwała w USA 14 lat. Genetycznie zmodyfikowane warzywa wyhodowało dwóch naukowców z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii. Jak przekonują, stworzona przez nich odmiana jest wyjątkowo zdrowa i korzystnie wpływa na ludzki organizm.

Głównym twórcą fioletowych pomidorów jest Cathie Martin, która pracowała w John Innes Center. Następnie razem z prof. Jonathanem Jonesem z Sainsbury Laboratory założyła Norfolk Plant Sciences. Od tamtego czasu firma próbowała wprowadzić swój produkt na amerykański rynek. Jednak po drodze badacze napotkali na kilka przeszkód.

Korzyści, które zdaniem twórców wynikają ze spożywania fioletowych pomidorów, opisano jeszcze w 2008 r. w czasopiśmie „Nature Biotechnology” (DOI: 10.1038/nbt.1506).

Bezpieczne dla ludzi

Fioletowe pomidory zostały opracowane w 2008 roku. Stworzono je przy użyciu stosunkowo prostej modyfikacji genetycznej, która poinstruowała rośliny, aby wytwarzały wysoki poziom przeciwutleniaczy zwanych antocyjanami.

To właśnie ten antyoksydant jest powodem odmiennego koloru pomidorów. Duże ilości antocyjanów, które można znaleźć również w innych owocach, takich jak czarna porzeczka, czerwona kapusta i wiele innych produktów spożywczych często określanych mianem „superfoods”, zmieniają barwę wprowadzonych właśnie na rynek pomidorów.

Naukowcy twierdzą, że choć na rynku sprzedawane są już pomidory o fioletowej skórce, to genetycznie zmodyfikowany fioletowy pomidor różni się od nich, ponieważ zawiera duże ilości korzystnych dla zdrowia związków.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania genetycznie zmodyfikowanego pomidora mogą być ogromne, przekonują w publikacji z 2008 roku badacze. Gdy podatnym na raka myszom podawano fioletowe pomidory, przedłużało to ich życie o 30 proc. Wzrost ich żywotności mógł być spowodowany wysokim poziomem antocyjanów w warzywach.

Antocyjanina jest przeciwutleniaczem znanym ze swoich właściwości przeciwzapalnych, a także innych korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

- Jest to jeden z pierwszych przykładów inżynierii metabolicznej, która oferuje potencjał promowania zdrowia poprzez dietę, zmniejszając możliwość wystąpienia chorób przewlekłych - stwierdziła Martin. Dodała, że jest to również pierwszy przykład genetycznie modyfikowanego organizmu, który oferuje potencjalne korzyści dla wszystkich jego konsumentów.

Zatwierdzenie w USA

Genetycznie zmodyfikowany fioletowy pomidor już w przyszłym roku trafi na amerykański rynek. Departament Rolnictwa USA (USDA) wydał już odpowiednią zgodę.

Oznacza to, że roślina nie podlega już przepisom ograniczającym możliwość jej uprawy. Amerykanie będą mogli kupić nasiona fioletowych pomidorów, aby zasadzić je w dowolnym miejscu w USA, jak każdą inną dozwoloną uprawę w tym kraju.

Przez lata opracowano wiele ulepszonych produktów z tych pomidorów, w tym bogaty w antocyjany sok pomidorowy, który mógłby pomóc pacjentom z rakiem lub chorobami układu krążenia.

 

Źródło: The Science Times, fot. Oregon State University/ Tiffany Woods/ Flickr/ CC BY-SA 2.0