Dodano: 18 listopada 2019r.

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Postanowiłeś zamontować panele fotowoltaiczne, ale nie jesteś pewnie gdzie oraz w jaki sposób je umieścić? Wokół sposobu instalacji baterii słonecznych narosło sporo mitów. Chyba najpopularniejszy z nich dotyczy tego, że w Polsce, ze względu na „brak słońca”, tego typu instalacja jest nieopłacalna. Jest to absolutną nieprawdą. Niniejszy tekst podpowie Ci, na co należy zwrócić uwagę montując panele fotowoltaiczne oraz jak zrobić to w możliwie najlepszy sposób.

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

 

Ułożenie paneli fotowoltaicznych

Instalując panele słoneczne, powinniśmy zwrócić uwagę na ich ułożenie. Kiedy dach nie jest jednolity, istnieje prawdopodobieństwo, że nie będzie on również w równomierny sposób oświetlony. Ogniwa fotowoltaiczne są podłączone szeregowo, więc jeśli jedno z nich nie jest dostatecznie wystawione na działanie światła, nie działa cały panel. W nowszych modelach stosuje się specjalne diody bypass, pozwalające na podłączenie nieszeregowe. W technologie tą nie są jeszcze niestety wyposażone wszystkie baterie słoneczne. Ekipa monterska z pewnością dostrzeże ten problem, a dział techniczny znajdzie sposób na jego rozwiązanie, jeżeli jednak montaż paneli przeprowadzasz samodzielnie, zadbaj o to, aby zacienienie modułów było jak najmniejsze. Panele fotowoltaiczne różnych producentów  i wszystkie niezbędne informacje dotyczące ich ceny znajdziesz na https://fotowoltaikaonline.pl/ceny-paneli-slonecznych.

Sposoby na zacienienie

Przeszkód związanych z brakiem odpowiedniej ilości światła słonecznego może być kilka. W przypadku sporego zacienienia spowodowanego przez okoliczne drzewa, jeśli to możliwe, likwiduje się przeszkodę lub odpowiednio modyfikuje się zlecenie. Kiedy przeszkodą jest budynek lub inny niemożliwy do usunięcia obiekt, rozwiązaniem jest zainstalowanie optymalizatorów.

W sytuacji, gdy mamy wpływ na projekt budynku, na którym zostaną zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne, postarajmy się, aby znalazły się one w miejscu najbardziej wystawionym na działanie światła słonecznego. Najkorzystniejszym dla nas będzie umiejscowienie ich od strony południowej pod kątem 30-40 stopni. Ze względu na nieustanną wędrówkę Słońca po niebie, optymalnym rozwiązaniem będzie skierowanie paneli w stronę południowego zachodu lub południowego wschodu.

Nie tylko na dachu

Wiele osób decyduje się na instalację gruntową paneli fotowoltaicznych. Niewątpliwym atutem takiego wyboru będzie większy wpływ na optymalizację ustawień modułów oraz lepsze ustawienie ich względem słońca. Plusem jest też większa wentylacja – ogniwa fotowoltaiczne nie będą się przegrzewać, a w przypadku ewentualnych usterek dostęp do nich jest ułatwiony. Największą wadą jest dodatkowy koszt konstrukcji, dzięki której panele fotowoltaiczne będą miały szanse stanąć na gruncie i zostać skierowane pod  właściwym kątem. Kolejną przeszkodą może być jakość gleby wpływającej na stabilność oraz wytrzymałość umieszczonej na ziemi instalacji. Umieszczone na przydomowej działce panele słoneczne ze względu na swoje rozmiary zajmą trochę miejsca, co również stanowić może pewną niedogodność.

Decydując się na zakup ogniw fotowoltaicznych projekt ich instalacji najlepiej zlecić fachowcom. Firma oferująca sprzedaż baterii słonecznych często też zapewnia kompleksową pomoc w wyborze miejsca dla paneli i ich właściwego ustawienia.   

 

Źródło: Artykuł partnera