Dodano: 25 listopada 2019r.

Gdzie można zamieszkać na czas studiów?

Wiele osób (po pomyślnie zakończonym procesie rekrutacyjnym) zastanawia się nad tym, gdzie zamieszkać na czas studiów. Jest to o tyle ważne, że dostępnych możliwości i ofert jest niezmiernie wiele, a nie wszystkie muszą być tym, co wydaje się nam na początku. W poniższym artykule przedstawimy wam te związane z akademikami.

Akademik

 

Akademik

Początkujący studenci gotowi z werwą wejść w nowy etap życia powinni zastanowić się nad akademikiem, miejscem wokół którego narosło wiele legend i historii. Trudno się temu dziwić – mowa przecież zarówno o centrum studenckiej integracji, jak i potrzebnych do kontynuowania nauki informacji.

Oczywiście, na pierwszy rzut oka dom studencki bardziej kojarzy się z nieustającą imprezą, brakiem jakiejkolwiek ciszy oraz spokoju. Tymczasem oferują one pomieszczenia przeznaczone do bezproblemowej nauki, czy wykonywania wspólnych projektów, będących chociażby formą zaliczenia przedmiotu. Trzeba uczciwie jednak wspomnieć o tym, że introwertycy będą mieli problem z przyzwyczajeniem się do takiej formy zamieszkania, szczególnie jeśli dzielą oni pokój z nieznaną osobą. W tej kwestii nie pomaga też fakt, że dostępność pokoi jednoosobowych w akademiku często jest bardzo ograniczona i otrzymanie swojego nie obejdzie się bez szczęśliwego losu.

Co prócz tego oferują akademickie domy studenckie? Wyposażoną kuchnię, jadalnię, pralnię, nie we wszystkich przypadkach, ale można też trafić na dedykowane miejsca na rowery. Natomiast standard pamięta bardziej czasy starsze, niż nowsze, choć i tu wiele zależy od wybranej uczelni. Jeśli chodzi o zalety takiego akademika, to nie sposób nie wspomnieć o cenie, znacznie zaniżonej w porównaniu z pozostałymi wariantami.

Prywatny akademik

Jeśli nie zwykły akademik, to może prywatny? Jest to oczywiście droższa opcja, lecz idą za tym znacznie lepsze warunki i korzyści. Tyczy się to nie tylko kwestii estetycznej wnętrz (kojarzących się bardziej z nowoczesnym budownictwem), ale i praktycznej. Nikogo nie będzie tam dziwił widok siłowni, pokoju gier z nowoczesnymi konsolami, rozbudowanego aneksu kuchennego, autonomicznych łazienek itd. Doskonałym przykładem jest LivinnX.

Typowe akademiki znajdują się przeważnie najbliżej swojej uczelni (też dlatego, że zamieszkiwane są przez żaków pobierających nauki właśnie w niej). Te prywatne pod względem lokalizacyjnym starają się dogodzić studentom z różnych kierunków i akademii (nie są przypisane do konkretnej instytucji), aby łatwo można było do nich dotrzeć komunikacją miejską, prywatnym samochodem, czy nawet pieszo.

 

Źródło: Artykuł partnera