Dodano: 14 sierpnia 2018r.

Francuski park rozrywki zatrudni ptaki do zbierania śmieci

Sześć gawronów wyszkolonych do zbierania niedopałków i innych śmieci rozpocznie pracę w jednym z francuskich parków rozrywki Puy du Fou.

Gawron

 

Nie od dziś wiadomo, że krukowate (wrony, gawrony czy kruki) to niezwykle inteligentne ptaki. Ich inteligencję chcą wykorzystać włodarze jednego z francuskich parków rozrywki Puy du Fou, którego tematem przewodnim są najważniejsze wydarzenia w historii – oczywiście z perspektywy Francji. Administracja parku poinformowała, że w przyszłym tygodniu pracę w nim zacznie sześć gawronów.

Ptaki nie będą pracować za darmo. Ilekroć Boubou, Bamboo, Bill, Black, Bricole i Baco wrzucą niedopałek papierosa lub inny mały kawałek śmieci do specjalnego pojemnika, dostaną nagrodę w postaci smakołyku.

 

- Naszym celem jest nie tylko sprzątanie, ponieważ odwiedzający zazwyczaj starają się zachować porządek. Chcemy także pokazać, że natura sama może nauczyć nas dbać o środowisko – powiedział Nicolas de Villiers z parku Puy du Fou.

Pomysł pochodzi od jednego z sokolników pracujących w parku - Christophe'a Gaborita. W ramach jednego ze swoich pokazów przeszkolił on wrony, by te zbierały róże i dostarczały je biorącej udział w pokazie aktorce, która wcielała się w rolę księżniczki. Tak wpadł na pomysł, by ptaki zbierały śmieci.

System treningowy nie różnił się od eksperymentalnych konfiguracji testowania inteligencji kruków czy gawronów, w których dystrybutor wydaje nagrodę w postaci jedzenia, gdy ptak prawidłowo wykonuje zadanie. Koncepcja ta była wielokrotnie używana przez naukowców – ostatnio w badaniach nad wronami brodatymi, w których uczeni udowodnili, że ptaki te mają szablony wzorców w swoich umysłach i mogą je wykorzystywać do produkcji narzędzi z dostępnych materiałów. Więcej na ten temat w tekście: Niezwykłe zdolności wrony brodatej. Potrafi wytwarzać narzędzia z pamięci.

Ptaki będą pracowały cztery dni w tygodniu. Początkowo pod ścisłym nadzorem, ale nie ze względu sprawdzenia, czy gawrony wykonują swoje zadania, ale by upewnić się, że ludzie celowo nie rzucają im śmieci, żeby zobaczyć, jak ptaki sprzątają.

- W zamyśle chcemy kształcić ludzi, otwierać ich umysły. Odwiedzający pewnie będą się zastanawiać, skoro ptaki są w stanie zrobić coś, co możemy zrobić sami znacznie lepiej niż one, więc powinniśmy zrobić to sami – wyjaśnił Nicolas de Villiers. – Uważam, że to zabawny sposób na pokazanie ludziom, że nie można wyrzucać śmieci wszędzie dookoła – dodał.

 

Źródło: The Guardian, AFP, fot. CC BY 2.0/ foxypar4/ Wikimedia Commons