Dodano: 13 września 2016r.

Drzewa potrafią bronić się przed sarnami

Naukowcy z Niemieckiego Instytutu Badań nad Bioróżnorodnością Integracyjną wraz z badaczami z Uniwersytetu w Lipsku ustalili, że drzewa bronią się przed podgryzającymi je sarnami. Stają się dla nich mniej apetyczne.

Sarna

 

Według badań niemieckich naukowców, drzewa potrafią rozpoznać, czy zostały uszkodzone przez czynniki mechaniczne, czy przez podjadające je sarny. Odróżniają to po ślinie zwierząt zostawionej na drzewie. Badacze udowodnili, że drzewa wytwarzają wtedy więcej kwasu salicylowego, a co za tym idzie – tanin. Stają się dla podjadających mniej smaczne.

Naukowcy badali buk zwyczajny oraz jawor. Poza stwierdzeniem, że drzewa bronią się przed sarnami, badacze zauważyli też, że drzewa zwiększały stężenie hormonów, przede wszystkim hormonu wzrostu wspomagając rozwój pędów.

Podczas badania uszkadzano drzewo i skraplano je śliną zwierząt, symulując żerowanie saren. Zauważono, że uszkodzone drzewa, które nie zostały skropione śliną zwierząt, nie wytwarzały kwasu salicylowego oraz tanin.

Niemieccy naukowcy chcą teraz zająć się innymi gatunkami drzew i poznać ich strategię na walkę z żerującymi na nich zwierzętami. W przyszłości badanie te mogą zostać wykorzystane do utrzymania naturalnej równowagi w lasach. Wyniki badania opublikowano w piśmie „Functional Ecology”.

 

Źródła: German Centre for Integrative Biodiversity Research (iDiv) Halle-Jena-Leipzig, kopalniawiedzy.pl