Dodano: 12 czerwca 2019r.

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Statystyki są przerażające: co trzeci dorosły Polak cierpi na nadciśnienie. Na dodatek większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.

Nadciśnienie

 

A nieleczone może prowadzić do miażdżycy, choroby wieńcowej, niewydolności nerek, a nawet zawału i udaru! Dlatego tak istotne jest regularne sprawdzanie ciśnienia. Można to zrobić w domowym zaciszu...

Nadciśnienie – podstawowe informacje

Czym jest nadciśnienie? Najprościej mówiąc jest to schorzenie układu krążenia krwi. Charakteryzuje się okresowo bądź stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym – zarówno skurczowym (górne – podawane, jako pierwsze), jak i rozkurczowym (dolne – podawane, jako drugie). Kiedy mówimy o nadciśnieniu? W momencie, gdy wysokość ciśnienia wynosi 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Najbardziej optymalne jest ciśnienie poniżej 120/80 mmHg.

O skłonnościach do nadciśnienia decydują przede wszystkim czynniki genetyczne i środowiskowe. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem - jest ono większe u mężczyzn po 55. roku życia oraz u kobiet w wieku powyżej 65 lat. W dzisiejszych czasach na tę dolegliwość cierpią też osoby młodsze – mające nawet 20-30 lat. Nadciśnienie może również pojawić się na skutek innych dolegliwości, takich jak chociażby choroby nerek o charakterze przewlekłym czy zwężenie aorty. Czym się objawia? Niestety w wielu przypadkach niczym. Dlatego też nazywane jest cichym zabójcą. Organizm jednak wysyła nam pojedyncze sygnały ostrzegawcze, takie jak duszność (zwłaszcza przy wysiłku), bóle i zawroty głowy, bezsenność, kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy, zimne dłonie i stopy, pogarszający się wzrok, a także uderzenia gorąca. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości nasilają się i mogą przebierać inną formę.

Czynniki podwyższające ryzyko

Nasz obecny tryb życia sprzyja nadciśnieniu tętniczemu. Siedzący tryb życia, tłuste i nieregularne jedzenie, brak ruchu na dłuższą metę mogą być brzemienne w skutkach. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego zwiększają również papierosy, alkohol, a także nadmierne spożywanie soli (zalecane jest spożywanie maksymalnie pół łyżeczki soli dziennie, czyli 3,8 g).

Sprawdzaj w domu

Ciśnienie tętnicze możemy na bieżąco monitorować w domowym zaciszu. We własnych czterech kątach jesteśmy zrelaksowani i pomiar może być zdecydowanie bliższy prawdzie niż ten wykonany na szybko w gabinecie lekarskim, czy przelotem w aptece. Zakup odpowiedniego sprzętu to żaden problem. Aparat do mierzenia ciśnienia to koszt kilkudziesięciu złotych. Wyniki najlepiej gdzieś zapisywać. W razie utrzymujących się niepokojących wyników, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty. Dlaczego? Bo nieleczone nadciśnienie sieje spustoszeń w układzie krwionośnym i skraca życie średnio o 15 lat! Może wywołać wiele nieprawidłowości w organizmie. Może też skutkować uszkodzeniem mózgu, nerek, oczu, ale przede wszystkim serca. Wykrycie i wyeliminowanie nieprawidłowości pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji. Musimy mieć jednak świadomość, że leczenie jest procesem czasochłonnym. Opiera się przede wszystkim na dobraniu odpowiednich tabletek i zmianie stylu życia.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany