Dodano: 23 października 2019r.

Dlaczego ludzie popadają w alkoholizm? Przyczyny uzależnienia od alkoholu

Wielu ludzi ocenia alkoholików bardzo negatywnie, kierując się przy tym funkcjonującymi w społeczeństwie stereotypami. Jednym z najpowszechniejszych stereotypów jest przekonanie, iż alkoholik pochodzi z marginesu społecznego. Jak się okazuje, ludźmi uzależnionymi są przeważnie osoby normalnie pracujące i posiadające rodziny. Co więc mogło ich skłonić do sięgnięcia po alkohol? W artykule omawiamy najważniejsze powody popadania w alkoholizm.

Dlaczego ludzie popadają w alkoholizm? Przyczyny uzależnienia od alkoholu

 

Dlaczego pijemy?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każda osoba uzależniona od alkoholu ma swoją własną historię. Obecnie niemal wszyscy sięgamy po alkohol traktując go jako nieodłączną część naszej kultury. Co więcej, istnieje wiele sytuacji społecznych, w których picie alkoholu stanowi normę, np. urodziny, imieniny, święta, wesela. Z jednej strony uzależnienie od alkoholu kojarzy nam się z nizinami społecznymi, z drugiej - sami chętnie sięgamy po napoje wysokoprocentowe, zwiększając tym samym ryzyko popadnięcia w nałóg. Co takiego więc ,,daje” alkohol ludziom, że tak chętnie piją? 

  • Względy towarzystwa

Ludzie chętnie sięgają po alkohol ,,dla towarzystwa” - bo ktoś namawia, proponuje, zaprasza na imprezę. W towarzystwie, które nachalnie namawia do picia, trudno nie odmówić. Niestety żyjemy w czasach, w których żeby nie pić trzeba mieć jakiś konkretny powód, dobre uzasadnienie. Z picia się nie trzeba tłumaczyć, za to abstynentów się rozlicza.

  • Alkohol rozluźnia i poprawia humor 

Alkohol wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje zmiany zachowania i myślenia. Już nawet niewielka ilość czegoś mocniejszego powoduje, że rozluźniają się nam mięśnie i nabieramy pewności siebie. Euforia, podniecenie i ożywienie, jakie wywołuje, to jednak tylko stan przejściowy i wynika z hamowania mechanizmów kontrolujących. Prawdziwą naturę alkoholu widać w drugiej fazie jego działania, gdy osoba będącą pod jego wpływem zaczyna odczuwać znużenie, zmęczenie i senność. 

  • Bunt wobec norm społecznych

Jedną z częstych przyczyn popadania w chorobę alkoholową, widoczną zwłaszcza u ludzi młodych, jest bunt wobec norm społecznych. Niektórzy nastolatkowie piją właśnie dlatego, że nie wolno im tego robić. Chcą sprawdzić siebie. Zdarza się też, że młodzi ludzie mają problemy z prawem, zagubili się w życiu. Gdy zostają sami ze swoimi problemami, bardzo często popadają w nałogi. 

Dlaczego jedni wpadają w nałogi, a inni potrafią się przed nimi bronić?

Jednym z czynników, który może determinować alkoholizm jest okres dzieciństwa. Najlepszą profilaktyką jest szczęśliwe dzieciństwo, które pozwala człowiekowi bronić się przed przeciwnościami losu, porażkami i problemami. Nałogowcami najczęściej zostają osoby, które mają niskie poczucie wartości, kompleksy i problemy z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych. To, jak siebie postrzegamy w wielu sytuacjach, uwarunkowane jest wcześniejszymi doświadczeniami. Szczególnie narażone na alkoholizm są osoby, których jedno lub oboje rodziców również miało problem z używkami. W dzieciństwie otrzymali oni bowiem wzorzec, że najlepszym i najskuteczniejszym lekarstwem na wszystko jest alkohol. 

Od popijania do alkoholizmu

Nie istnieje żadna z góry określona granica, po przekroczeniu której stajemy się alkoholikami. Proces ten nie odbywa się z dnia na dzień, a rozwija się stopniowo. Więcej na ten temat można przeczytać na blogu Ośrodka Nowe Życie w artykule Fazy choroby alkoholowej

Na początku pijemy w sposób powszechnie uważany za normalny - pijemy wino z żoną do obiadu, nieraz umawiamy się z kolegami na picie, po alkohol sięgamy również podczas meczu czy oglądania filmu. Czasem jednak zdarza się, że stan upojenia alkoholowego podoba nam się tak bardzo, że pijemy coraz więcej i częściej. Na początku mamy jeszcze kontrolę nad piciem, jednak tolerancja na alkohol stopniowo się zwiększa. Na tym etapie nie możemy już sobie odmówić picia. Dotychczasowe zajęcia i obowiązki schodzą na dalszy plan, a w centrum zaczyna być ,,flaszeczka”. I wtedy możemy mówić o alkoholizmie, który jest chorobą i jak każda inna choroba wymaga podjęcia leczenia odwykowego. Warto jednak pamiętać, że to od przyczyny choroby alkoholowej będzie uzależnione leczenie nałogu oraz postępowanie z osobą uzależnioną. Określenie przyczyny alkoholizmu jest więc niezwykle ważne dla potrzeb skutecznej terapii uzależnień. 

 

Źródło: Artykuł partnera