Dodano: 29 maj 2020r.

Czym zajmuje się reumatolog?

Choroby reumatyczne, potocznie zwane reumatyzmem, to duża grupa schorzeń mająca charakter przewlekłych zmian zapalnych w obrębie tkanki łącznej. Najczęściej spowodowane są reakcją autoimmunologiczną, która jest odpowiedzią układu odpornościowego niszczącego własne komórki i tkanki. Choroby reumatyczne najczęściej atakują stawy i kości, ale mogą również zająć narządy wewnętrzne i spowodować bardzo poważne powikłania wewnątrz narządowe. Objawy bólowe w układzie kostnym mogą być bardzo nasilone. W wielu przypadkach powodują znaczne ograniczenia ruchomości stawów, aż do całkowitego ich usztywnienia.

reumatolog

Schorzenia reumatoidalne są uciążliwe dla pacjentów i w niektórych przypadkach są przyczyną niepełnosprawności. Dla zahamowania ich rozwoju konieczne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie i podjęcie stosownego leczenia.

Z czym udajemy się do reumatologa?

Reumatolog zajmuje się głównie schorzeniami związanymi ze stanami zwyrodnieniowymi i zapalnymi tkanki łącznej kości i stawów. Jego zadaniem jest zdiagnozowanie i leczenie zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, gorączki reumatycznej i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Lista schorzeń reumatycznych jest bardzo obszerna. Do reumatologa należy się zgłosić, gdy pojawia się silny ból w okolicy stawów, ścięgien, kości lub mięśni a dolegliwości nie ustępują pomimo leczenia lekami przeciwzapalnymi. Niepokojącymi objawami jest też gorączka, stan podgorączkowy, obrzęki, zaczerwienienia skóry lub wysypki. Charakterystycznym objawem jest poranna sztywność, zaczerwienienie w okolicy stawów, opuchlizna oraz problemy z utrzymaniem przedmiotów w palcach. Mogą wystąpić problemy ze schylaniem się podnoszeniem przedmiotów, opuchlizny i zniekształcenie stawów. Dolegliwości związane ze stawami i stanami zapalnymi tkanki łącznej są niezależne od wieku.

Jak leczy reumatolog?

Wywiad z pacjentem i badania diagnostyczne, takie jak morfologia krwi, badanie moczu, USG, tomografia komputerowa oraz badanie poziomu czynnika reumatoidalnego (RF) i inne, pozwalają reumatologowi dobrać odpowiednią metodę leczenia. Leczenie chorób reumatycznych polega na złagodzeniu bólu za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci doustnej i w zastosowaniu miejscowym maści, żeli lub plastrów. Ważna jest odpowiednio dobrana rehabilitacja obejmująca fizykoterapię, kinezyterapię i terapię manualną. Reumatolog może wykonać punkcje, iniekcje i blokady, a w zaawansowanych stanach konieczne mogą być zabiegi chirurgiczne. Leczenie powinno być podjęte jak najwcześniej i choć nie cofnie efektów choroby, to pomoże złagodzić ból i zahamuje rozwój schorzenia nie dopuszczając do jego rozprzestrzenienia w organizmie.

Gdzie leczyć reumatyzm?

Choroby reumatyczne ze względu na ich mnogość, rozpowszechnienie w populacji i skutki w postaci niepełnosprawności, stanowią poważny problem społeczny. Szacuje się, że na choroby stawów cierpi co czwarty Polak. Leczenie można i należy podjąć po skierowaniu przez lekarza pierwszego kontaktu w poradniach reumatologicznych na przykład w centrach medycznych Scanmed S.A.  w Warszawie, Krakowie i w Żorach. Przy wyborze placówki ważne jest doświadczenie personelu medycznego i wyposażenie w sprzęt medyczny.

 

Źródło: Artykuł partnera