Dodano: 09 sierpnia 2021r.

Czym kierować się przy wyborze teleskopu optycznego?

Czym kierować się przy wyborze teleskopu optycznego?

 

Tematy związane z astronomią są bardzo ciekawe, a każda nowinka dotycząca kosmosu cieszy się dużym zainteresowaniem. Jednak jeszcze ciekawsze są samodzielne obserwacje ciał niebieskich, które każdy z nas może teraz prowadzić. Wprawdzie potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt, ale obecnie jest on bardzo łatwo dostępny. Każdy sklep internetowy z teleskopami posiada bogatą ofertę teleskopów w różnych przedziałach cenowych, więc nie musimy nawet wychodzić z domu, by zdobyć swój własny teleskop. Jak jednak wybrać urządzenie, które rzeczywiście spełni nasze oczekiwania?

Najważniejsze parametry teleskopu optycznego

Najważniejszą częścią teleskopu są jego elementy optyczne, a więc obiektyw i soczewka (w teleskopach soczewkowych) lub zwierciadło (w teleskopach zwierciadlanych). Od nich zależy to, jak dokładny obraz otrzymamy i w jak dalekie części kosmosu będziemy mogli zajrzeć. Za pomocą większych elementów optycznych można zobaczyć oczywiście więcej, dlatego profesjonalne teleskopy badawcze posiadają ogromne gabaryty. Teleskop amatorski będzie posiadał mniejsze możliwości, ale w jego przypadku rozmiar elementów optycznych również ma znaczenie.

Wybór elementów optycznych o odpowiedniej średnicy jest uzależniony od tego, jaki obiekt chcemy zaobserwować i na jakim jesteśmy etapie, jeśli chodzi o znajomość astronomii oraz teleskopów. Jeśli dopiero zaczynamy i wybieramy pierwszy teleskop, to zapewne wystarczający będzie prosty sprzęt o średnich parametrach.

W przypadku teleskopów soczewkowych średnica elementów optycznych powinna wynosić około 8-11 cm. W teleskopach zwierciadlanych najlepiej zdecydować się na średnicę minimum 11 cm. Pozwolą one zaobserwować wszystkie najciekawsze kosmiczne obiekty jak Księżyc, planety czy mgławice. Jeśli jesteśmy bardziej zaawansowanymi badaczami, to z pewnością konieczna będzie inwestycja w mocniejszy teleskop. Z kolei nie ma sensu kupować sprzętu o słabszych parametrach, ponieważ z jego pomocą będziemy w stanie dostrzec jedynie duże i bliskie nam obiekty. Taki teleskop może bardzo szybko przestać wystarczać.

Jakie inne elementy są ważne w teleskopie?

Teleskop powinien być też wyposażony w dobrej jakości okulary. Posiadają one różną ogniskową, od której zależy wartość przybliżenia, dlatego bardzo przydatna jest możliwości wymiany soczewek i dostosowywanie ogniskowej do aktualnych potrzeb. Używanie teleskopu jest też o wiele prostsze, jeśli jest on wyposażony w dodatkową, małą lunetę. Szukacz jest wykorzystywany do odnalezienia interesującego nas fragmentu nieba, na którym znajduje się dane ciało niebieskie. Bez niego może to być nawet niemożliwe.

Bardzo istotny jest też stabilny statyw, który możemy odkręcić i złożyć. Dzięki temu całość zajmuje mniej miejsca i łatwiej się z takich sprzętem przemieszczać, a obserwacja gwiazd jednak wymaga często dotarcia w konkretne miejsce. Jest to też powód, by zwracać uwagę na rozmiar i wagę teleskopu. Zbyt duży i ciężki sprzęt, którego swobodnie nie da się przenieść lub nie da się przewieźć autobusem, może skutecznie zniechęcić do prowadzenia obserwacji.

Jak wybrać odpowiedni teleskop?

Na pewno warto poświęcić trochę czasu na to, by zapoznać się z możliwościami danego sprzętu i opiniami innych użytkowników. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak sprawdza się on w praktyce, co pozwoli podjąć lepszą decyzję. Sklep online z teleskopami to wygodne miejsce do ich zakupu i nie trzeba się śpieszyć z wyborem. Na pewno nie polecamy zakupu sprzętu niezbyt dobrej jakości i o słabszych parametrach. Za pomocą takich teleskopów nie zobaczy się zbyt wiele, a dodatkowo obraz może być niewyraźny. Korzystanie z takich teleskopów astronomicznych bardzo szybko budzi niedosyt i frustrację. Lepiej zainwestować w takie urządzenie, które pozwoli śledzić wieczorne niebo latami.

 

 

Źródło: artykuł partnera