Dodano: 24 stycznia 2020r.

Czy rozrost prostaty wpływa na oddawanie moczu?

Rozrost gruczołu krokowego (prostaty) to częsta choroba występująca u mężczyzn, szczególnie w starszym wieku. Mikroskopowo u 50 proc. mężczyzn w wieku 50. lat można wykryć cechy rozrostu stercza, a u 85-latków jest on możliwy do wykrycia w 90 proc. przypadków. Choroba nie rozwija się jednak identycznie u każdego mężczyzny, a objawy nie zawsze stanowią problem pogarszający jakość życia.

Oddawanie moczu

 

Dlaczego przerost prostaty wpływa na oddawanie moczu?

Prostata jest nieparzystym organem położonym poniżej pęcherza moczowego. Zbudowana jest z dwóch płatów połączonych węziną, zmiennością anatomiczną jest obecność trzeciego płata. Przez miąższ gruczołu krokowego przebiega cewka moczowa. To właśnie struktura anatomiczna stercza sprawia, że rozrost, skutkujący zwiększeniem objętości organu, powoduje ucisk na cewkę moczową, a ten z kolei prowadzi do dalekosiężnych konsekwencji. Rozrośnięta prostata wpływa na przepływ moczu jako:

  • Bariera mechaniczna – zwężenie moczowodu w części sterczowej skutkuje słabszym przepływem moczu przez drogi moczowe. Wzrost ciśnienia niezbędnego do przepchania płynu z pęcherza moczowego jest do czasu zapewniany poprzez wzrost kurczliwości mięśnia wypieracza pęcherza,
  • Induktor osłabienia mięśnia wypieracza pęcherza – mięsień stymulujący usuwanie moczu z pęcherza tylko w pewnym stopniu zapewnia wystarczającą siłę do prowadzenia mikcji w przypadku przerostu stercza. Z czasem mięsień ulega rozrostowi, jednak skuteczność jego działania zmniejsza się wraz z postępem choroby. Względne osłabienie skuteczności skurczu mięśnia skutkuje nieopróżnianiem pęcherza w odpowiedni sposób, co powoduje subiektywne uczucie braku możliwości oddania moczu „do końca”,
  • Pobudzenie receptorów adrenergicznych alfa-1 skutkuje skurczem mięśniówki w obrębie dróg moczowych. Skurcz szyi pęcherza, mięśniówki stercza oraz jego torebki dodatkowo utrudnia przepływ moczu przez moczowód.

Mechanizm przeszkody w oddawaniu moczu w łagodnym rozroście prostaty ma zatem dwa komponenty: dynamiczny i statyczny. Statyczny stanowi rozrośnięty gruczoł, natomiast dynamiczny to nadmiernie napięta mięśniówka dróg moczowych.

Utrudniony odpływ moczu stanowi źródło potencjalnie niebezpiecznych problemów. Zatrzymanie moczu jest stanem zagrożenia życia. Ponadto rozrost stercza zwiększa ryzyko infekcji przewodu moczowego, kamicy nerkowej oraz niewydolności nerek.

Jak radzić sobie z rozrostem prostaty?

W celu leczenia rozrostu prostaty najlepiej ustalić indywidualne leczenie z lekarzem. Metody terapeutyczne to materiały farmakologiczne oraz techniki chirurgii urologicznej. Farmaceutyki w łagodnym rozroście prostaty działają poprzez zmniejszanie napięcia mięśni oraz hamowanie przemian testosteronu, który stanowi jeden z czynników wpływających na rozrost stercza. W rozroście prostaty stosowane są również leki oparte na wyciągach z roślin, takie jak Prostamol Uno. Zabiegi chirurgiczne w przypadku rozrostu stercza często wykraczają ponad operacje przeprowadzane tylko na gruczole. Towarzyszące schorzeniu kamice nerkowe oraz inne skutki rozrostu stercza czasem wymagają interwencji chirurga.

 

Źródło: Artykuł partnera