Dodano: 13 lipca 2020r.

Czy car sharing zastąpi prywatne auta?

Car sharing to usługa, z której skorzystać można w wielu krajach, w tym również w Polsce. Póki co dostępna jest jedynie w kilku miastach, jednak wiele wskazuje na to, że stopniowo wkraczać będzie do całego kraju. Skąd tak duże zainteresowanie wynajmem aut na minuty? Czy car sharing rzeczywiście może okazać się dobrym sposobem na poruszanie się w obrębie miasta? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom systemu car-sharingu.

Czy car sharing zastąpi prywatne auta?

 

Koncepcja peak car

Zgodnie z koncepcją peak car popyt na samochody znacząco spadnie. Dotyczy to przede wszystkim krajów rozwiniętych. Sprzedaż aut osobowych ma zostać zahamowana m.in. przez rosnące ceny paliwa i koszty utrzymania pojazdu, rozwój komunikacji publicznej, czynniki ekonomiczne czy rozwój handlu elektronicznego. Do przyczyn tego stanu rzeczy zaliczać mają się również alternatywne opcje przemieszczania się, czyli chociażby car sharing. 

Czy prognozy te mają szansę się sprawdzić? Wydaje się, że zależy to od przynajmniej kilku czynników. Owszem, popularność samochodów prywatnych w niektórych krajach maleje. Jako przykład podać można m.in. Stany Zjednoczone, Japonię, Szwecję, Holandię czy Wielką Brytanię. Nie jest to jednak trend, który dotyczy każdego państwa. Co ciekawe, w części krajów zauważyć można trend pośredni. Co to dokładnie oznacza? Zwiększa się flota pojazdów, jednak jednocześnie zmniejsza się liczba pokonywanych kilometrów. A jak wygląda ta kwestia w Polsce? Jak się okazuje, także i w naszym kraju w ostatnim czasie możemy zauważyć tendencję spadkową jeśli wziąć pod uwagę sprzedaż aut. Co za tym idzie, spada także produkcja samochodów. Jeszcze 10 lat temu było to blisko milion aut rocznie, zaś obecnie wynosi ona około 600 tysięcy. Mimo wszystko trudno powiedzieć, czy trend spadkowy utrzyma się przez najbliższe lata. Wiele zależy od stanu krajowej gospodarki. Obecnie to raczej czynniki ekonomiczne niż kulturowe przemawiają za rezygnacją z prywatnych pojazdów. 

Wzrost popularności car sharingu

Wynajem aut na minuty bez wątpienia staje się coraz popularniejszy. W dużej mierze wynika to z jego lepszej dostępności. Początkowo z car sharingu skorzystać można było wyłącznie w Warszawie czy w Trójmieście. Obecnie lista miast, w których wprowadzono car sharing znacząco się wydłużyła, a co za tym idzie, zwiększyła się liczba użytkowników korzystających z tego rozwiązania. Kto i z jakich powodów wypożycza auta na minuty? Jak podają statystyki, są to głównie osoby młode w wieku od 20 do 30 lat. Nie powinno to jednak dziwić, zważywszy na fakt, że to właśnie ta grupa wiekowa najchętniej korzysta z nowinek technologicznych. Widoczna jest także pod tym względem przewaga mężczyzn, stanowią oni nawet ⅔ osób korzystających z car sharingu. 

Warto odpowiedzieć jeszcze na pytanie, z jakich powodów korzystamy z wynajmu aut na minuty. Jak się okazuje jest ich całkiem sporo, można zatem wywnioskować, że car sharing posiada liczne zalety. Przede wszystkim jest to duża wygoda przemieszczania się w obrębie miasta. Aby skorzystać z car sharingu wystarczy pobrać aplikację na smartfon, a następnie dokonać rejestracji. Samochód do wynajęcia powinien znajdować się w pobliżu naszej lokalizacji. Duża zaleta car sharingu to fakt, że pozwala on na bezpłatne parkowanie samochodu. Jeśli zatem wybierasz się do centrum, to parkowanie w płatnych strefach nie będzie już problemem. Co więcej, przy krótkich dystansach wynajem aut na minuty może okazać się tańszym rozwiązaniem niż taksówka. Ponadto, niektóre z firm car sharingowych udostępniają pojazdy elektryczne. Zgodnie z przepisami mogą się one poruszać po buspasach. To zatem doskonały sposób, aby uniknąć korków w godzinach szczytu. 

Car sharing vs. prywatne auta

Car sharing to dobry wybór dla osób, które nie mają własnego auta. Istnieją przecież różne sytuacje, w których samochód może okazać się niezbędny, np. konieczność zrealizowania większych zakupów. Nie sposób jednak powiedzieć, że może on w pełni wyprzeć prywatne auta. Dlaczego? Znaczenie odgrywają bowiem koszty. O ile na co dzień nie pokonujemy dużej ilości kilometrów, to wynajem aut na minuty będzie dla nas opłacalny. Jeśli jednak rocznie pokonujemy więcej aniżeli 20-30 tysięcy kilometrów, to wówczas zdecydowanie oszczędniejszym krokiem będzie zakup własnego auta.

Usługa car sharingu może się jednak w pewnym stopniu przyczynić do zmniejszenia liczby aut na drogach. To kolejna alternatywa dla poruszania się po mieście. Wśród nich warto wymienić także komunikację miejską, taksówki, Ubera czy wynajem skuterów, bikerów, a nawet elektrycznych hulajnóg i deskorolek. Rosnąca popularność tego rodzaju usług to nie lada korzyść dla środowiska. Mniej aut na drogach, to bowiem mniej szkodliwych spalin. 

Car sharing to praktyczny sposób na poruszanie się w obrębie miasta.Trudno jednak spodziewać się, że ta usługa zastąpi prywatne auta w większości przypadków. Dla tych osób, które z aut korzystały sporadycznie może to być argument do rezygnacji z posiadania prywatnego samochodu.

 

Źródło: Artykuł partnera