Dodano: 01 czerwca 2020r.

Astronauci z kapsuły Dragon dołączyli do załogi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Robert Behnken i Douglas Hurley, lecący w kapsule Dragon firmy SpaceX, znajdują się już na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po bezpiecznym dokowaniu dwaj amerykańscy astronauci dołączyli do amerykańsko-rosyjskiej załogi obecnej już na ISS.

Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon

 

Po raz pierwszy w historii astronauci dotarli na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przy pomocy rakiety i kapsuły zbudowanej przez prywatną firmę - SpaceX. Po około 19 godzinach od startu z Przylądka Canaveral na Florydzie kapsuła Dragon bez żadnych problemów zadokowała do kosmicznej stacji.

Historyczny lot

Kapsuła Dragon została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w sobotę wieczorem polskiego czasu przy pomocy rakiety Falcon 9 firmy SpaceX należącej do miliardera Elona Muska. Start początkowo planowany był na środę 27 maja, ale z powodu złych warunków pogodowych lot został przełożony.

Sobotni start był wyjątkowy z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze to nie NASA odpowiadała za wysłanie astronautów na ISS. Amerykańska agencja kupiła w firmie SpaceX usługę nazywaną „taxi”. Był to pierwszy komercyjny, załogowy lot w kosmos.

Drugim powodem wyjątkowości przedsięwzięcia było samo miejsce wystrzelenia rakiety. Od 2011 roku, kiedy zamknięto program wahadłowców kosmicznych, astronauci z USA dostawali się na orbitę za pomocą rosyjskich rakiet Sojuz wystrzeliwanych z terytorium Kazachstanu. Po 9 latach oczekiwania Amerykanie znów polecieli w przestrzeń kosmiczną startując z centrum kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie.

- Dzisiaj rozpoczyna się nowa era lotów kosmicznych, gdy po raz kolejny wystrzeliliśmy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej amerykańskich astronautów na amerykańskich rakietach z amerykańskiej ziemi - powiedział po udanym starcie Jim Bridenstine, administrator NASA. - Dziękuję i gratuluję Bobowi Behnkenowi, Dougowi Hurleyowi oraz zespołom SpaceX i NASA za to znaczące osiągnięcie dla Stanów Zjednoczonych. Uruchomienie tego komercyjnego, załogowego systemu kosmicznego jest fenomenalną demonstracją amerykańskiej doskonałości i jest ważnym krokiem na naszej drodze do rozszerzenia eksploracji ludzi na Księżyc i Marsa – dodał.

Nowa era lotów kosmicznych

Misja nazwana NASA SpaceX Demo-2, to kompleksowy lot testowy, mający na celu sprawdzenie systemu załogowego SpaceX, w tym operacji startu, wejścia na orbitę, dokowania i lądowania. To drugi test kapsuły Dragon, ale pierwszy z astronautami na pokładzie. Eksperci przekonują, że utoruje drogę do regularnych lotów załogowych na stację w ramach komercyjnego programu NASA.

- To spełnienie marzeń dla mnie i wszystkich w SpaceX - powiedział Elon Musk. - Jest to kulminacja niesamowitej ilości pracy zespołu SpaceX, NASA i wielu innych partnerów w procesie realizacji tego celu. Można spojrzeć na to jako na wynik pracy setek tysięcy ludzi, z grubsza dodając wszystkich dostawców i wszystkich, którzy ciężko pracowali, by nadszedł ten dzień – dodał.

Program pokazuje zaangażowanie NASA w partnerstwo publiczno-prywatne i opiera się na sukcesie amerykańskich firm, w tym SpaceX, już dostarczających ładunki na ISS - napisała NASA w komunikacie po starcie.

- Trudno wyrazić słowami, jak dumna jestem z ludzi, których praca nas tu dzisiaj zaprowadziła - powiedziała Kathy Lueders zajmująca się załogowym programem komercyjnym w NASA. - Kiedy myślę o wszystkich pokonywanych wyzwaniach - od projektowania i testowania, przez oceny, po pracę w domu podczas pandemii i równoważenia wymagań rodziny z tą kluczową misją - jestem po prostu zaskoczona tym, co zespoły NASA i SpaceX wspólnie osiągnęły. Ale to dopiero początek – zaznaczyła.

Behnken i Hurley dołączyli na pokładzie ISS do przebywających tam od kwietnia dwóch Rosjan - Anatolija Iwaniszyna i Iwana Wagnera oraz Amerykanina Christophera Cassidy`ego. NASA nie zdradziła, ile czasu spędzą w przestrzeni kosmicznej Behnken i Hurley. Może to być od miesiąca do czterech miesięcy.

 

Źródło i fot.: NASA