Dodano: 19 grudnia 2019r.

Archeolodzy odkryli w Grecji dwa grobowce sprzed 3500 lat, których ściany były pokryte złotem

W pobliżu Pałacu Nestora w Pylos na południu Grecji archeolodzy znaleźli dwa grobowce sprzed 3500 lat, których ściany niegdyś były pokryte złotymi płatkami. Wewnątrz antycznych grobowców badacze znaleźli liczne artefakty, misternie rzeźbioną biżuterię oraz broń.

Grobowce sprzed 3500 lat w Pylos

 

Za odkryciami stoją archeolodzy Jack Davis i Sharon Stocker z University of Cincinnati. Dwa bogate grobowce z epoki brązu znaleziono w pobliżu odkrytego w 2015 roku grobowca wojownika pochowanego w zbroi i z bronią. Niedaleko znajduje się też Pałac Nestora wspomniany w Odysei Homera. Miejsca pochówku uczeni odkryli w zeszłym roku, ale dopiero teraz ogłosili swoje znalezisko.

Wyłożone złotem ściany, liczne artefakty i biżuteria wskazują, że dwa grobowce z widokiem na Morze Śródziemne należały do bardzo ważnych osób. Być może książąt lub władców miasta, ale na obecnym etapie prac to tylko spekulacje.

Grobowce z okresu kultury mykeńskiej

Te niezwykle bogate miejsca pochówku pochodzą z okresu kultury mykeńskiej, która kwitła w Grecji kontynentalnej oraz na Krecie w epoce późnego brązu. Cywilizacja ta stawiała potężne pałace, które były ośrodkami władzy i kultu. Jej upadek nastąpił około 3200 lat temu.

Grobowce były przysypane stertą dużych kamieni, a gruz przez lata porosła roślinność. Prawdopodobnie ich zadaszenie zawaliło się jeszcze w czasach starożytnych. Ale to uchroniło grobowce przed splądrowaniem. Odkopywanie gruzu i dokumentowanie znajdujących się w grobowcach przedmiotów było dość uciążliwe. Proces trwał ponad 18 miesięcy.

Już podczas pierwszych dni wykopalisk uczenie znaleźli sterty złotych płatków, którymi - ich zdaniem - wyłożone były ściany grobowców.

Starożytne skarby

Groby oznaczono jako Tholos VI i Tholos VII - mają odpowiednio 12 metrów i 8,5 metra długości. Wewnątrz archeolodzy znaleźli m.in. złoty pierścień, na którym przedstawiono dwa byki otoczone snopami zboża. - To interesująca scena. Bydło i zboże to podstawa gospodarki opartej na rolnictwie – powiedział Davis.

W grobowcach znaleziono też złoty wisiorek z z wizerunkiem egipskiej bogini nieba Hathor. Innym ciekawym artefaktem jest agatowa pieczęć przedstawiająca dwa mitologiczne stworzenia z głowami lwów, które stoją na tylnych łapach i trzymają naczynia ofiarne - dzban i kadzielnicę. Między stworzeniami jest ołtarz i szesnastoramienna gwiazda - symbol dość powszechny w Grecji od około VI wieku p.n.e., ale nie znajdywany w grobowcach. Jak twierdzą badacze, symbol ten pojawia się także na drugim, nieokreślonym artefakcie z brązu i złota znalezionym w grobowcach.

Złoty pierścień sprzed 3500 lat znaleziony w Pylos

Agatowa pieczęć sprzed 3500 lat znaleziona w Pylos

- To rzadkie. W ikonografii mykeńskiej nie ma wielu takich gwiazd. Godny uwagi jest fakt, że mamy dwa takie obiekty - powiedział Stocker. - Jednym z problemów jest to, że nie mamy pism z czasów minojskich lub mykeńskich, które mówią o ich religii lub wyjaśniają znaczenie ich symboli - dodał.

Bogactwo grobów sugeruje, że pochowane tam osoby miały wysoki status w Pylos. Niektóre ze znalezionych przedmiotów, jak twierdzą badacze, musiały zostać zaimportowane - czerwony karneol, bursztyn bałtycki czy egipski ametyst. - Myślę, że to prawdopodobnie ludzie, którzy byli bardzo wyrafinowani jak na swój czas - powiedział Stocker.

Zespół archeologów będzie kontynuował prace wykopaliskowe w Pylos przez co najmniej dwa następne lata.

 

Źródło: Science Alert, fot. UC Classics