Dodano: 08 listopada 2019r.

Archeolodzy odkryli gigantyczne pułapki sprzed 15 tys. lat pełne kości mamutów

Meksykańscy archeolodzy znaleźli w miejscowości Tultepec dwa wykopane przez pradawnych myśliwych ogromne doły, które służyły, jako pułapki na zwierzynę. W dołach tych odkryto 824 kości należące do mamutów. Badacze sądzą, że pułapki zostały zbudowano około 15 tys. lat temu.

Archeolodzy odkryli gigantyczne pułapki sprzed 15 tys. lat pełne kości mamutów

 

Prace na miejscu wykopalisk trwają już od 10 miesięcy. Zajmują się nimi archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (Instituto Nacional de Antropologia e Historia - INAH). Jak podkreślają, to najwcześniejsze tego typu konstrukcje zastawiane przez starożytnych ludzi w celu schwytania dużych roślinożerców.

Odkryte przez badaczy ogromne doły mają 1,7 metra głębokości i 25 metrów średnicy. Meksykańscy uczeni szacują, że powstały 15 tys. lat temu. W dołach znaleziono do tej pory 824 kości należące do co najmniej 14 mamutów. Niektóre kości noszą ślady po włóczniach.

Pradawni łowcy

Odkrycia te pokazują wykorzystanie środowiska do polowań. Pokazują także organizację społeczną pradawnych, meksykańskich osadników. Jak powiedział na konferencji prasowej Pedro Francisco Sánchez Nava z INAH, znaleziska te zmieniają wszystko to, co do tej pory wyobrażaliśmy sobie o naszych przodkach sprzed 15 tys. lat. Wskazują na interakcje zespołów myśliwych i zbieraczy w celu polowań na te ogromne zwierzęta. Mają też duże znaczenie w odniesieniu do badań prehistorii, zwłaszcza w Ameryce.

Całe miejsce wykopalisk ma wymiary 40 na 100 metrów. W jego obrębie archeolodzy zaobserwowali wyraźne wykopy w warstwach Ziemi. Ściany obu pułapek były niemal pionowe. Pułapki były używane przez długi czas, sądzą archeolodzy.

Badacze uważają, że w takim polowaniu brało udział od 20 do 30 osób. Łowcy mogli użyć pochodni i rozpalonych w odpowiednich miejscach ognisk, by oddzielić wybranego osobnika od stada i zagonić zwierzę w kierunku pułapek. Mamut była atakowany włóczniami dopiero, gdy wpadł do dołu – twierdzą badacze.

Łącznie na miejscy wykopalisk odkryto osiem czaszek, pięć kości szczęk, sto kręgów, 179 żeber, 11 łopatek, pięć kości ramienia, miednicę, kości udowe i piszczelowe oraz wiele innych, mniejszych szczątków. Co ciekawe,wśród kości znajdują się tylko prawe łopatki.

Pułapki te zmieniają nasze postrzeganie tego, jak starożytni ludzie polowali na mamuty. Ślady na kościach pokazują, że starożytni łowcy używali prawie każdej części zwierzęcia. Jedli mięso i narządy, a część kości wykorzystywali po obróbce jako narzędzia podobne do noży.

W miejscu wykopalisk znaleziono również kości wielbłąda i konia. Naukowcy twierdzą, że to odkrycie jest tylko „wierzchołkiem góry lodowej” i zamierzają kontynuować wykopaliska w tym miejscu. Mają nadzieję na znalezienie dalszych pułapek.

Polowania na mamuty

- Mamuty żyły tutaj przez tysiące lat. Ich stada rosły, rozmnażały się, padały, były celem polowań. Żyły obok innych gatunków, w tym koni i wielbłądów - powiedział dziennikarzom archeolog Luis Cordoba, kierujący wykopaliskami. Dodał, że odkrycie zmienia nasze wyobrażenia o naszych prehistorycznych przodkach.

- Przedtem niewiele było dowodów na to, że myśliwi atakowali mamuty. Uważano, że straszyli je ogniem lub inną metodą, by zagnać na bagna, a następnie czekali, aż padną. Teraz mamy dowód na bezpośrednie ataki na mamuty – zaznaczył Cordoba.

Na pierwsze kości natknięto się przypadkowo. Zauważyli je robotnicy budowlani przygotowujący teren pod budowę. Stanowisko wykopaliskowe znajduje się w pobliżu miejsca planowanego nowego lotniska dla miasta Meksyk.

Jak stwierdzili archeolodzy, w czasie budowy pułapek w tym obszarze mogło żyć nawet sześć stad mamutów. Wciąż jest wiele do zbadania, chociażby na temat zakresu zastosowań kości mamutów. Badaczy szczególnie zastanawia fakt, dlaczego brakuje lewych łopatek.

 

Źródło: : Instituto Nacional de Antropologia e Historia, fot. Edith Camacho, INAH