Dodano: 26 listopada 2020r.

Amstaff - niebezpieczny czy rodzinny pies? Fakty i mity o popularnym terierze

American staffordshire terrier - rasa ta jak mało która wywołuje mnóstwo emocji. W mediach powszechnie obwołany jako pies morderca, od lat cieszy się zła sławą. W rzeczywistości może być łagodnym i oddanym psem rodzinnym.

Amstaff - niebezpieczny czy rodzinny pies? Fakty i mity o popularnym terierze

 

Przodkowie amstaffa pochodzą ze średniowiecznej Anglii. Tam właśnie zaczęto krzyżować buldogi - wykorzystywane do walk z bykami - z terierami, by zwiększyć ich zwinność i ciętość. Z czasem zaczęto ich używać do walk psów, które w 1835 r. zostały w Wielkiej Brytanii zakazane. Angielscy imigranci, napływający w XIX w. do Stanów Zjednoczonych, przywieźli ze sobą psy i na nowym terytorium, gdzie walki nie były zakazane, zaczęli ponownie uprawiać swój ulubiony „sport”. Tam krzyżowali je z innymi rasami, aby stały się jeszcze większe i mocniejsze. Co ciekawe, agresja amstaffów ceniona była tylko wtedy, gdy przejawiały ją wobec innych zwierząt. Psy atakujące ludzi były eliminowane. Niektórzy hodowcy zauważyli jednak, że te psy są nie tylko silne i agresywne, ale także bardzo lojalne i rodzinne. Zaczęli więc w swoich hodowlach skupiać się na tych właśnie cechach, stopniowo eliminując agresję.

Obawy przed amstaffami mogą być uzasadnione. Są to bowiem psy bardzo silne fizycznie i psychicznie, którym trzeba poświęcić dużo czasu na odpowiednie wychowanie. Powszechnie jest uważany za psa mordercę, a sama nazwa amerykański stafford budzi strach i przerażenie. W przypadku tej rasy najbardziej niebezpieczne jest jednak to, że może trafić w ręce nieodpowiedzialnych ludzi. Psy te zostały wyhodowane do walk, więc przez niewłaściwe prowadzenie można z niego łatwiej zrobić niebezpiecznego agresora, niż w przypadku innych ras.

Hodowla takich psów kładła nacisk na siłę, szybkość i atak bez wahania. W pewnych kręgach posiadanie, agresywnego, średnich rozmiarów psa, czyli niezbyt drogiego w utrzymaniu pozwala na dowartościowanie się i zaimponowanie innym. W ten sposób nieodpowiedzialnie wychowany amstaff staje się zagrożeniem, a przy okazji świetną pożywką dla mediów, które chętnie publikują nagłówki o kolejnym pogryzieniu przez amstaffa.

Charakter amstaffa zależy przede wszystkim od człowieka i genów, dlatego bardzo ważne jest, aby kupować małe psy ze sprawdzonych hodowli. Odpowiedzialny hodowca dobiera do hodowli psy o stabilnej psychice oraz prawidłowo socjalizuje szczeniaki. Przyczyną agresji mogą być nieprawidłowe metody szkolenia i złe traktowanie, rozbudzanie agresji bądź strachu u psa podczas szkolenia. Także nieprawidłowa socjalizacja od małego albo problemy neurologiczne.

W rzeczywistości amstaffy to psy bardzo inteligentne i chętnie się uczące. Bardzo przywiązują się do rodziny, a do dzieci wykazują olbrzymią cierpliwość. Potrafią godzinami się z nimi bawić i pozwalać nawet na niezbyt delikatne „pieszczoty”. Mają niezwykłe wyczucie, przyjaźnie nastawionego człowieka powitają z radością i entuzjazmem. Natomiast gdy uznają, że obcy może stanowić zagrożenie, potrafią go skutecznie odstraszyć. Więcej o tej kontrowersyjnej rasie można poczytać tutaj: https://fajnyzwierzak.pl/porady/amstaff-_t/

Aby amstaff był niekłopotliwym psem rodzinnym, nie wolno zwlekać z jego nauką. Trzeba wyraźnie ustalić hierarchię, żeby od początku wiedział, że to jego pan jest przywódcą stada. Opiekun musi umieć go sobie podporządkować cierpliwością i konsekwencją. Relacje oparte na autorytecie i zaufaniu będą świetnie funkcjonować. Nie można sobie pozwalać na agresję wobec psa, gdyż może to doprowadzić do konfrontacji i początku problemów. Konsekwencja i delikatne, pozytywne podejście, pozwolą nam wychować psa łagodnego i towarzyskiego. I odwrotnie – nieumiejętne, ostre postępowanie, oparte na karach i wywołujące lęk u psa, może obudzić w nim agresję.

Rasa ta charakteryzuje się dobrym zdrowiem. Ciężkie choroby zdarzają się rzadko. Najczęściej jest to dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych lub ataksja. Dość często cierpią również na alergie skórne i pokarmowe.

Właściciele i hodowcy amerykańskich staffordów są zgodni w opiniach, że nie można sobie wymarzyć lepszego psa. Najważniejszym jednak warunkiem jest jego odpowiednie wychowanie i zadbanie o jego rozwój psychiczny i fizyczny. Jeśli poświęcimy odpowiednio dużo czasu i wpoimy właściwe nawyki od szczeniaka, amstaff będzie psem posłusznym i oddanym.

Negatywne opinie o tych psach, wynikają najczęściej ze złej tresury. Nieodpowiedzialni właściciele lubią popisywać się zwinnością i siłą swojego psa. Pokazać jakiego mają nieustraszonego psa zachęcając go do agresywnych zachowań, co tylko wzmacnia jego negatywne reakcje. Warto więc przed zakupem małego amstaffa, pomyśleć o tym, iż jego tresura jest wymagająca i długo trwa.

 

Źródło: artykuł partnera