Dodano: 03 czerwca 2020r.

44,2 terabitów na sekundę! Rekord prędkości internetu pobity

Prace australijskich naukowców mogą wkrótce zrewolucjonizować Internet jaki znamy. Uczeni pobili rekord prędkości osiągając oszałamiającą przepustowość 44,2 terabitów danych na sekundę. Co ciekawe, takie wyniki osiągnięto przy wykorzystaniu nieco zmodyfikowanej, tradycyjnej infrastruktury.

internet

 

Ulepszona o mikrowłókna technologia światłowodowa opracowana przez uczonych z Uniwersytetu Monasha, Uniwersytetu Swinburne’a oraz Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne (RMIT), została ostatnio poddana testom. Zmierzono prędkość transmisji danych i osiągnięto niewyobrażalną przepustowość 44,2 terabitów na sekundę. To nowy rekord prędkości internetu. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na przesył i odbiór danych, szybkość łącza okazuje się coraz bardziej potrzebna, a ulepszona technologia może zrewolucjonizować istniejącą infrastrukturę Internetu.

- To naprawdę ekscytujące. Nowe możliwości w dziedzinie telekomunikacji światłowodowej o bardzo wysokiej przepustowości urzeczywistniają się – przekonuje David Moss z Uniwersytetu Swinburne w Australii. – Pobiliśmy światowy rekord w zakresie przepustowości pojedynczego światłowodu z jednego chipu, co stanowi ogromny przełom – dodaje.

Testowany chip może pomóc w lepszym wykorzystaniu już istniejącej infrastruktury sieci – przekonują inżynierowie. Może on pomóc sprostać wymaganiom dotyczącym wzrostu ilości przesyłanych danych, czego możemy się spodziewać w nadchodzących latach.

- Obecnie zadajemy sobie pytania o to, czy infrastruktura Internetu wytrzyma, ze względu na bezprecedensową liczbę internautów, pracę zdalną, kontakty towarzyskie w sieci i transmisję strumieniową. To naprawdę pokazuje nam, że musimy być w stanie skalować przepustowość naszych połączeń internetowych – stwierdził w oświadczeniu współautor badań dr Bill Corcoran z Monash University.

Wyniki badań ukazały się w „Nature Communications”.

Nowe mikrowłókno

Obecnie w technologii światłowodowej wykorzystuje się dziesiątki laserów, generujących różne częstotliwości światła, które przenosi bity i bajty z kabli do naszych komputerów i inteligentnych urządzeń. Nowy chip tego nie potrzebuje. Układ optyczny został zaprojektowany jako mikrowłókno, które jest umieszczane w światłowodzie. Mikrowłókno rozbija światło, wytwarzając setki sygnałów podobnych do laserowych, a każdy z nich może być wykorzystywany jako własny kanał komunikacyjny – opisują naukowcy.

Innymi słowy badaczom udało się zastąpić wiązki laserów jednym generatorem, który można dostroić do kształtowania całej tęczy fal świetlnych. Test został przeprowadzony na 76,6 km nieużywanych światłowodów pomiędzy kampusem Uniwersytetu RMIT w Melbourne a kampusem Clayton University w Monash.

Podczas testów zespół odkrył, że można zmaksymalizować ilość danych dla każdego kanału, co dało maksymalną przepustowość na poziomie 44,2 terabitów na sekundę. W idealnych warunkach z odpowiednim systemem, pozwoliłoby to na pobranie 1 000 filmów w ciągu jednej sekundy. Wszystko w wysokiej rozdzielczości.

Co z istniejącą infrastrukturą światłowodową?

- Mamy nadzieję, że niedługo uda nam się stworzyć chipy, które umożliwią osiągnięcie tego rodzaju szybkości transmisji danych w istniejących łączach światłowodowych, przy minimalnych kosztach - wyjaśnia współautor badania prof. Arnan Mitchell.

- Początkowo takie rozwiązania byłyby atrakcyjne dla bardzo szybkiej komunikacji pomiędzy centrami danych. Można sobie jednak wyobrazić że technologia ta stanie się na tyle tania i kompaktowa, że będzie mogła być wykorzystywana do celów komercyjnych przez ogół społeczeństwa w miastach na całym świecie – przekonuje Mitchell.

Zespół naukowców z Australii planuje przeskalować istniejące nadajniki, aby dostarczać dane szybciej, bez konieczności dużych nakładów w wymianę istniejącej infrastruktury światłowodowej. Celem badaczy jest stukrotne zwiększenie prędkości Internetu z setek gigabitów na sekundę do dziesiątek terabitów na sekundę.

 

Źródło: Monash University, fot. Pixabay