Przejdź do treści

5 największych inwestycji fotowoltaicznych na świecie

Spis treści

Energia słoneczna jest jednym z najszybciej rozwijających się źródeł energii na świecie. W ostatnich latach wpompowano gigantyczne środki w instalacje fotowoltaiczne. Ogromne inwestycje poczyniły kraje azjatyckie – wśród pięciu największych i zarazem najnowocześniejszych elektrowni fotowoltaicznych, cztery leżą właśnie tam. Gdzie znajdują się największe farmy słoneczne? Przedstawiamy pięć największych.

Słońce jest potężnym źródłem energii. Obecnie nasze technologie nie pozwalają skorzystać nawet z ułamka tej mocy. Mimo to rosnące inwestycje w fotowoltaikę, zarówno w ogromne farmy, jak i przydomowe instalacje, mogą znacząco zmienić naszą planetę i stanowić znaczący procent zapotrzebowania na energię elektryczną.

W związku ze zmianami klimatycznymi świat dąży do zmniejszenia swojej zależności od paliw kopalnych i związanych z nimi emisji. Z tego też powodu liczne kraje decydują się zwiększyć swój udział w pozyskiwaniu energii słonecznej. Liderem są Chiny. Państwo Środka pozyskuje aż 254,355 MW (dane Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej za 2021 rok) energii z elektrowni fotowoltaicznych i zostawia konkurencje daleko w tyle. Ale to nie tam znajduje się największa tego typu instalacja. Oto pięć największych inwestycji fotowoltaicznych na świecie.

Bhadla Solar Park – 2245 MW

Obecnie największą elektrownią fotowoltaiczną na świecie jest Bhadla Solar Park. Inwestycja zlokalizowana jest w miejscowości Bhadla, w indyjskim stanie Radżastan – regionie znanym z dobrego nasłonecznienia i wysokich temperatur, choć większość terenów Indii może pochwalić się około 300 słonecznymi dniami w roku, co czynie Indie idealnym miejsce do tego typu inwestycji.

Elektrownia została oddana do użytku w marcu 2020 roku i ma moc 2,25 GW. Cała instalacja zajmuje powierzchnię 57 kilometrów kwadratowych. W jej budowie uczestniczyło wiele podmiotów, a całość kosztowała około 1,3 miliarda dolarów.

Według stanu na marzec 2021 r. moc elektrowni fotowoltaicznych w Indiach wynosiła 40 GW, ale według tamtejszych ekspertów, potencjał słoneczny tego kraju wynosi około 748 GW!

Huanghe Hydropower Hainan Solar Park – 2200 MW

Druga co do wielkości elektrownia słoneczna na świecie znajduje się w Qinghai w północno-zachodniej części Chin i ma moc 2,2 GW. Została uruchomiona w 2020 roku i jest częścią planowanego, gigantycznego kompleksu Odnawialnych Źródeł Energii, który ma łączyć różne sposoby pozyskiwania energii, w tym m.in. z elektrowni wiatrowych i wodnych. Docelowo kompleks ma osiągnąć moc 16 GW.

Park solarny zbudowany został przez chińskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Huanghe Hydropower Development. Jego koszt wyniósł 2,2 miliarda dolarów, ale nie są to oficjalne dane. Pekin nie chwali się tego typu informacjami.

Pavagada Solar Park – 2050 MW

Projekt ten znany jest też pod nazwą Shakti Sthala Solar Power Project. Znajduje się w stanie Karnataka w Indiach. Jest drugą co do wielkości farmą słoneczną w Indiach i trzecią na świecie. Instalacja, która obejmuje 53 kilometry kwadratowe, została oddana do użytku w 2019 roku.

Elektrownia została opracowana i zbudowana przez Karnataka Solar Park Development Corporation Limited i National Thermal Power Corporation. Jej koszt wyniósł około 2,1 miliarda dolarów.

Benban Solar Park – 1650 MW

Elektrownia ta znajduje się w Egipcie w miejscowości Benban, około 650 km na południe od Kairu. Projekt ten, którego właścicielem jest państwowe przedsiębiorstwo New and Renewable Energy Authority, został ukończony w listopadzie 2019 r., kosztem 4 miliardów dolarów. Zajmuje łączna powierzchnię 37 kilometrów kwadratowych.

Egipt ma doskonałe warunki dla elektrowni fotowoltaicznych, jedne z lepszych na świecie. Ze względu na gwałtowny wzrost liczby ludności i rosnące zapotrzebowanie na energię, władze w Kairze planują w przyszłości rozbudowę siłowni o dodatkowe 1800 MW.

Tengger Desert Solar Park – 1547 MW

Ostatnia w tym zestawienie elektrownia znajduje się w Chinach. Tengger Desert Solar Park położony jest, jak sama nazwa wskazuje, na pustyni Tengger, a dokładnie w Zhongwei w stanie Ningxia. Zajmuje powierzchnię 43 kilometrów kwadratowych. Elektrownia została oddana do użytku w 2017 roku i wówczas była największą tego typu elektrownią.

Obecnie dostarcza energię do 600 tysięcy gospodarstw. Jej właścicielem i operatorem jest Zhongwei Power Supply i China National Grid.

Polska na tle światowych liderów

Jak widać z powyższego zestawienia, w pozyskiwaniu energii ze Słońca przodują kraje azjatyckie, gdzie istnieją dobre warunki do tego typu inwestycji. Ale poza liderami w pozyskiwaniu energii ze słońca, wiele mniejszych krajów, w tym także Polska, buduje masowo instalacje fotowoltaiczne. Według danych Agencji Rynku Energii, fotowoltaika w naszym kraju jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów Odnawialnych Źródeł Energii i ma największy udział w pozyskiwaniu mocy z tego typu źródeł – w zeszłym roku wyprzedziła pod tym względem elektrownie wiatrowe. Na koniec ubiegłego roku było to 7,6 GW.

Ostatnie dwa lata były najlepszymi w historii w rozwoju fotowoltaiki w kraju. Instytut Energii Odnawialnej w swoim raporcie Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021 podał, że w 2020 roku pod względem przyrostu mocy z fotowoltaiki znaleźliśmy się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej. Według prognoz ekspertów boom ten będzie trwał.

Dzięki dostępnym dotacjom i dofinansowaniom na panele słoneczne, a także coraz bardziej konkurencyjnym cenom, energia słoneczna staje się coraz bardzie popularna wśród polskich rodzin. Na rynku istniej wiele firm, chociażby Polenergia Fotowoltaika, które dostarczą rzetelnych danych odnośnie inwestycji w fotowoltaikę i pomogą zainstalować panele. Coraz większa, światowa popularność czerpania energii ze Słońca sprawia, że cała niezbędna technologia staje się coraz tańsza.

Fot. Activ Solar/ CC BY-SA 2.0/ Wikimedia Commons

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Fotowoltaika w 2024 – czy to się opłaca? Przegląd kosztów i korzyści

Ogniwa perowskitowe odbiją mniej światła dzięki nanoimprintingowi

Jak zwiększyć efektywność działania instalacji fotowoltaicznych: Poradnik dla użytkowników

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły