Dodano: 07 lipca 2017r.

Urazy głowy zwiększają ryzyko wystąpienia demencji

Poważne urazy głowy prawie podwajają ryzyko wystąpienia demencji. Taki wniosek płynie z analizy ponad 40 000 przypadków osób, które doznały jakiegoś rodzaju kontuzji głowy w latach 1986-2014.

Urazy głowy

 

W połowie z analizowanych przypadków osoby doznały umiarkowanych lub ciężkich urazów głowy, które spowodowały uszkodzenie mózgu i wymagały hospitalizacji przez trzy dni lub dłużej. Druga połowa miała łagodniejsze kontuzje głowy bez żadnych uszkodzeń mózgu, które nie wymagały zatrzymania ich w szpitalu.

Porównując stan zdrowia w dłuższym okresie tych dwóch grup, naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach wykazali, że ryzyko wystąpienia demencji jest o 90 proc. wyższe wśród przypadków z umiarkowanymi lub ciężkimi urazami głowy. Wskaźnik tez nie zmienił się nawet po uwzględnieniu takich czynników, jak status społeczny, wykształcenie czy status ekonomiczny.

Wśród 696 osób z łącznie przebadanych 19 936 przypadków z ciężkimi urazami głowy, rozwinęła się demencja. W przypadku łagodnych urazów obniżenie sprawności umysłowej zaobserwowano jedynie u 326 z 20 703 przeanalizowanych osób. Najwyższe ryzyko wystąpienia otępienia wykazano u osób, które doznały poważnych urazów głowy w wieku między 41 a 50 rokiem życia.

- To duże badanie dodaje nowych danych do opublikowanych wcześniej prac naukowych na ten temat, wskazując, że historia traumatycznego uszkodzenia mózgu istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia demencji – powiedział Alan Faden z University of Maryland School of Medicine, który w zeszłym roku odkrył, że w wyniku poważnych urazów głowy drobne, tajemnicze cząsteczki migrują przez mózg.

- Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że urazy głowy zwiększają ryzyko wystąpienia otępienia o typie innym niż alzheimerowskim – dodał Faden.

 

Źródło: New Scientist, fot. Luke Air Force Base