Dodano: 05 czerwca 2017r.

Sztuczna inteligencja przewidzi długość życia pacjenta

Dzięki nowym badaniom australijskich naukowców, zdolność komputerów do przewidywania długości życia pacjenta może stać się rzeczywistością. Algorytmy sztucznej inteligencji mają tego dokonywać za pomocą obserwacji organów wewnętrznych.

Sztuczna inteligencja

 

Badacze z Uniwersytetu w Adelajdzie opracowali algorytmy do wczesnego rozpoznawania chorób. Wykorzystali je do analizy obrazu medycznego narządów wewnętrznych w klatce piersiowej u 48 pacjentów. Analiza komputerowa była w stanie przewidzieć, który pacjent umrze w ciągu pięciu lat. Co ciekawe, dokładność predykcji algorytmów wyniosła 69 proc. To wynik porównywalny z diagnozami specjalistów.

Jest to pierwsze badanie tego typu przy użyciu obrazów medycznych i sztucznej inteligencji. - Przewidywanie przyszłości pacjenta jest użyteczne, ponieważ może umożliwić lekarzom dostosowanie indywidualnych zabiegów. Dokładna ocena wieku biologicznego i przewidywanie długości życia pacjenta były do tej pory ograniczone niezdolnością lekarzy do zajrzenia wewnątrz ciała i zmierzenia stanu zdrowia każdego narządu – powiedział główny autor pracy, doktor Luke Oakden-Rayner.

- W naszej pracy użyliśmy technik głębokiego uczenia – metody, w której systemy komputerowe mogą nauczyć się rozumieć i analizować obrazy medyczne. Chociaż nasze badanie przeprowadziliśmy na stosunkowo małej próbce pacjentów, wyniki wskazują, że komputer nauczył się rozpoznawać złożone objawy chorób, co wymaga intensywnego i długotrwałego szkolenia dla ekspertów – dodał uczony.

Chociaż naukowcy nie mogli dokładnie określić, co system komputerowy widział na zdjęciach, by dokonać predykcji, najbardziej trafne okazały się analizy u pacjentów z ciężkimi chorobami przewlekłymi, takimi jak rozedma płuc czy niewydolność serca. - Zamiast koncentrować się na diagnozowaniu chorób, zautomatyzowane systemy mogą przewidzieć wyniki medyczne w sposób, do którego lekarze nie są przeszkoleni. Zrobią to poprzez zebranie i przeanalizowanie ogromnej ilości danych oraz wykryciu subtelnych wzorców – wyjaśnił Oakden-Rayner.

- Nasze badania otwierają nowe możliwości zastosowania techniki sztucznej inteligencji w analizie obrazu medycznego i mogą oferować nową nadzieję na wczesne wykrycie poważnych chorób, wymagające szczególnych interwencji medycznych – podkreślił naukowiec.

Naukowcy mają nadzieję zastosować te same techniki, aby przewidzieć inne poważne choroby. Kolejnym etapem pracy australijskich naukowców będzie analiza dziesiątek tysięcy zdjęć z obrazowania medycznego.

 

Źródło: University of Adelaide, fot. geralt/Pixabay