Dodano: 23 lutego 2017r.

Nowe leki przeciwbólowe z jadu ślimaka

Badacze mają sposób na nowe leki przeciwbólowe. W ich opracowaniu pomocny okazał się jad drapieżnego ślimaka morskiego.

Muszla


Związek zawarty w jadzie drapieżnego ślimaka Conus regius z rodziny ślimaków morskich – stożków, ma silne działanie przeciwbólowe. To związek RgIA i o jego istnieniu naukowcy wiedzieli już wcześniej, jednak teraz za sprawą badaczy z Uniwersytetu w Utah jest szansa na nowe leki przeciwbólowe.

Conus regius stosuje jad do obezwładniania i uśmiercania swoich ofiar. Jad ten zawiera związek RgIA, który ma silne działanie przeciwbólowe. Substancja ta oddziałuje na zupełnie inne receptory niż powszechnie stosowane opioidowe leki przeciwbólowe. Jest to o tyle istotne, że nowe leki przeciwbólowe oparte na bazie jadu ślimaka mogą stanowić alternatywę dla leków opioidowych.

W Stanach Zjednoczonych otwarcie mówi się o kryzysie uzależnień od opioidowych leków przeciwbólowych. Środki te uzależniają i są przyczyną około 90 zgonów dziennie w USA w wyniku przedawkowania. Nowe leki przeciwbólowe na bazie jadu ślimaka mogłyby powstrzymać kryzys. To też szansa dla osób cierpiących na bóle chroniczne.

- Natura stworzyła wiele molekuł. Niektóre z nich są bardzo wyrafinowane i mogą mieć nieoczekiwane zastosowania. Od dawna jesteśmy zainteresowani wykorzystaniem jadów, by poznać i zrozumieć różne szlaki sygnałowe w naszym układzie nerwowym – powiedział profesor Baldomero Olivera z Uniwersytetu w Utah.

To ten powszechnie występujący w Morzu Karaibskim ślimak pokazał naukowcom szlak sygnałowy wykorzystywany do blokowania bólu, który jest inny od tego wykorzystywanego przez leki opioidowe.

Badacze już wcześniej znali związek RgIA, jednak nie został on gruntownie przebadany. Skończyło się na doświadczeniach ze szczurami, gdzie zaobserwowano pewne zaskakujące fakty. Związek ten ma działanie przeciwbólowe dłuższe niż RgIA utrzymuje się w organizmie. Związek wydalany jest po około czterech godzinach, ale działanie może utrzymywać się nawet do 72 godzin. Oznacza to, że RgIA może rekonstruować niektóre elementy układu nerwowego.

Naukowcy z Uniwersytetu w Utah opierając się na wcześniejszych badaniach i z pomocą inżynierii chemicznej opracowali związek RgIA4, który wiąże się z ludzkim receptorem. Obecnie trwają przygotowania do testów.

Wyniki prac amerykańskich uczonych zostały opublikowane na łamach „Proceedings of the National Academy of Science”.

 

Źródło: PNAS. Fot. Nick Zantop/C.C.3.0/Wikimedia Commons