Dodano: 08 maja 2017r.

Nowe antybiotyki dzięki grzybom z toksycznej kopalni

Dwa gatunki grzybów znalezione w wysoce toksycznym środowisku w jednej z kopalni miedzi w Montanie posłużyły do opracowania nowego typu antybiotyków. Nowe środki są niezwykle obiecujące i radzą sobie z wieloma odpornymi na antybiotyki bakteriami.

Berkeley Pit - dawna odkrywkowa kopalnia miedzi w mieście Butte. W lewym górnym rogu Doodle Tailings Pond

 

Grzyby zostały znalezione w opuszczonej kopalni miedzi w Berkeley Pit, która obecnie jest zalana wodą. Środowisko kopalni jest bardzo toksyczne i większość gatunków zwierząt i roślin nie ma szans na przeżycie w nim. Ale wiele gatunków grzybów oraz bakterii radzi sobie tam świetnie. Ich badaniem od przeszło dwudziestu lat zajmują się biolodzy Andrea i Donald Stierle z Uniwersytetu w Montanie.

To oni odkryli, że dwa rodzaje grzybów z rodziny Penicillium, gdy wzrastają razem produkują związek, który potrafi zabić wiele szczepów odpornych na antybiotyki bakterii. Związek ten nazwany został Berkeleylactone A i radzi sobie nawet z gronkowcem złocistym odpornym na metycylinę.

Związek uzyskany przez badaczy przypomina znaną klasę antybiotyków. Dlatego naukowcy zdecydowali się na sprawdzenie jego skuteczności na bakteriach. Jednak sposób, w jaki zabija bakterie, jest czymś czego badacze jeszcze nie widzieli.  "Analiza działania związku wykazała, że w przeciwieństwie do innych antybiotyków makrolidowych Berkeleylactone A nie hamuje syntezy białek ani nie jest skierowany na rybosom, co sugeruje nowy sposób działania" – napisali biolodzy w oświadczeniu.

Do tej pory zidentyfikowali grzyby o właściwościach mogących skutecznie walczyć z nowotworami o nazwie Taxomyces andreanae, a także organizmy charakteryzujące się właściwościami przeciwzapalnymi i hamującymi starzenie się.

Związek uzyskany przez naukowców z Uniwersytetu w Montanie - Berkeleylakton A poradził sobie z czterema szczepami gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA), a także z bakteriami wąglika czy bakteriami wywołującymi zapalenie gardła.

Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób działa nowy antybiotyk, ale jasnym jest to, że może uratować wiele istnień. Bakterie odporne na większość antybiotyków są coraz częściej przyczyną zgonów. Niektóre raporty mówią, że do 2050 roku umierać będzie z tego powodu 10 milionów osób rocznie. Superbakterie wywołają więcej zgonów niż nowotwory. W walkę z lekoopornymi bakteriami włączyła się nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych. W ubiegłym roku 193 członków ONZ podpisało deklarację walki z superbakteriami, w której określono je „największym zagrożeniem współczesnej medycyny”.

 

Źródło: Journal of Natural Products, fot. NASA