Dodano: 22 grudnia 2016r.

Nowa metoda zrewolucjonizuje stomatologię?

Eksperci z Tufts University School of Dental Medicine (TUSDM) opracowali nową metodę leczenia zębów, która daje nadzieję na zachowanie stanu uzębienia w dobrej kondycji. A to za sprawą komórek macierzystych.

Wizyta u dentysty


Wizyta u dentysty nie jest miłym doświadczeniem. Wielu wręcz panicznie boi się odwiedzin u stomatologa. Stan się jeszcze bardziej pogarsza, gdy słyszymy o leczeniu kanałowym. Ale ten wariant leczenia praktycznie zabija ząb, jeśli jeszcze żyje, co w konsekwencji często prowadzi do jego usunięcia. Naukowcy z TUSDM proponują jednak zupełnie nowe podejście.

- Nasze wyniki pokazuję spory potencjał nowego podejścia do leczenia kanałowego. Naszym celem jest regeneracja uszkodzonego zęba, by pozostał żywy i funkcjonował, jak każdy inny zdrowy ząb – powiedziała profesor Pamela Yelick, która była zaangażowana w badania.

Nowa metoda, o której mówi Yelick polega na zastosowaniu hydrożelu GelMA – przetestowany, bezpieczny, tani żel, który zawiera naturalnie występujący kolagen, jako rusztowania pod regenerującą się miazgę. Żel zmieszano z komórkami macierzystymi pobranymi z zębów mądrości oraz z komórkami nabłonka, które przyspieszyły całą operację. W ten sposób przygotowany ząb implementowano u myszy.

Wyniki pokazały, że w pustych kanałach zębowych gryzoni po dwóch tygodniach pojawiła się tkanka, przypominająca miazgę. Po czterech tygodniach formowały się naczynia krwionośne, a po ośmiu miazga wypełniała już cały ząb i była dobrze połączona z dentyną – tkanką kostną, z której zbudowany jest trzon zęba.

Eksperci przeprowadzając doświadczenie nie zaobserwowali żadnych stanów zapalnych podczas całego procesu. Nowa metoda potrzebuje jeszcze długich badań, ale pokazuje możliwości, jakie niesie zastosowanie komórek macierzystych. W przyszłości może stać się podstawową metodą stosowaną w gabinetach stomatologicznych.

 

Źródło: eurekalert.org