Dodano: 27 kwietnia 2017r.

Naukowcy opracowali sztuczną macicę

Badacze ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii w Pensylwanii opracowali sztuczną macicę, która może pomóc wcześniakom. Ma postać plastikowego worka wypełnionego specjalnym płynem.

Sztuczna macica


Sztuczna macica została z powodzeniem przetestowana na przedwcześnie urodzonych jagniętach. Przebywały one ponad miesiąc w sztucznym łonie i ich rozwój przebiegał prawidłowo. Badacze podkreślają, że ich wynalazek jest znaczenie lepszy od inkubatorów.

Sztuczne łono opracowane przez amerykańskich badaczy to w rzeczywistości plastikowy worek wypełniony odpowiednim, specjalnie opracowanym płynem, który przypomina płyn owodniowy. Płyn ten zawiera wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. Worek naszpikowany jest czujnikami i aparaturą medyczną. Ma też zapewniony dostęp do tlenu.


 

Choć sztuczna macica jest jeszcze w fazie rozwoju, a testy na ludziach mogą być przeprowadzone najwcześniej za kilka lat, to produkt już wywołał spore zainteresowanie. Wynalazek może w przyszłości uratować wiele zbyt wcześnie urodzonych dzieci.

Noworodki urodzone przed 24 tygodniem ciąży mają zaledwie 10 proc. szans na przeżycie. Zapewnienie im zbliżonych warunków, jakie miały w łonie matki do 28 tygodnia znacznie zwiększa szansę na przeżycie. Inkubatory nie zapewniają takich warunków, ale sztuczna macica może tutaj pomóc i ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań.

Testy na małych owcach wypadły pomyślnie. Przedwcześnie urodzone jagnię włożono do sztucznej macicy. Pępowinę połączono z aparaturą natleniającą oraz izolowano od światła i zmian ciśnienia. Po miesiącu stwierdzono prawidłowy rozwój jagnięcia. Zwierzą oddychało prawidłowo i poruszało się, a nawet zaczęło porastać wełną. Po okresie testowym część jagniąt zabito i poddano badaniom, w których także stwierdzono prawidłowy rozwój – badaczom szczególnie zależało na stwierdzeniu prawidłowego rozwoju płuc i mózgu.

Najstarsze z testowanych zwierząt mają już ponad rok i ich rozwój przebiega najzupełniej normalnie. Co ciekawe, naukowcy, którzy stoją za wynalazkiem nie mieli do dyspozycji grantów. Sprzęt, z którego wykonano sztuczną macicę kupili w sklepach akwarystycznych, z narzędziami oraz z produktami dla amatorów produkcji piwa.

Zanim dojdzie do testów na ludziach prototyp sztucznej macicy musi zostać dopracowany.

 

Źródło: Science, fot. nature.com