Dodano: 28 listopada 2014r.

E-papierosy bardziej szkodliwe od zwykłych?

Japońscy naukowcy mają fatalne informacje dla palących e-papierosy. Według badań, elektroniczne odpowiedniki papierosów zawierają aż 10 razy więcej czynników mogących wywołać nowotwory niż ich starsi kuzyni – poinformowało AFP.

Elektroniczny papieros

 

Prysną mit, że elektroniczny „dymek” jest zdrową alternatywą dla tytoniowego nałogu. E-papieros funkcjonuje na nieco innej zasadzie. Palacz wdycha zamiast dymu tytoniowego lotną mgłę, która poza nikotyną zawiera m.in. formaldehyd i aldehyd octowy. Ten pierwszy związek używany jest w przemyśle do wyrobu syntetycznych żywic. Stosuje się go również jako konserwant.

Już wcześniej donoszono, że e-papierosy są szkodliwe. Zwykły papieros zawiera około 5600 różnych związków chemicznych, z czego około 400 to niezwykle szkodliwe dla zdrowa substancje. Liquid wykorzystywany w e-papierosach to przeważnie mieszanina m.in. gliceryny, glikolu propylenowego oraz nikotyny w różnych stężeniach. Rzeczony liquid zawiera mniej szkodliwych dla zdrowia związków, ale nie znaczy to, że jest on obojętny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Japońscy badacze sugerują, że formaldehyd w mgle z elektronicznych papierosów występuje w znacznie większym poziomie niż w tradycyjnych wyrobach tytoniowych. – W jednej z marek liquidów, używanych w e-papierosach, badacze znaleźli aż 10 krotnie wyższy poziom czynników rakotwórczych niż w dymie ze zwykłych papierosów – powiedział Naoki Kunugita, szef zespołu odpowiadającego za badania.

To nie pierwsze ostrzeżenie przed szkodliwością e-papierosów. W sierpniu tego roku Światowa Organizacja Zdrowia wezwała rządy do ograniczenia sprzedaży tych produktów. Jak oświadczyła, „stanowią one poważne zagrożenie dla nienarodzonych dzieci oraz dla młodzieży”. W podobnym tonie wypowiedziała się agenda ONZ ds. zdrowia. Problemem jest brak badań dotyczących wpływu na zdrowie przez długotrwałe palenie e-papierosów.

Za opracowaniem stoi ministerstwo zdrowia Japonii, które to zleciło naukowcom zbadanie szkodliwości coraz bardziej popularnych e-papierosów. W kraju kwitnącej wiśni rozpocznie się teraz debata nad regulacją rynku elektronicznych papierosów.

 

Źródło: AFP