Dodano: 05 lipca 2017r.

Bakterie jelitowe wpływają na nasze emocje i zachowanie

Mikroby żyjące w naszym układzie trawiennym mają ogromny wpływ na nasze zachowanie. Naukowcy z Kalifornii wykazali, że istnieje związek między bakteriami obecnymi w naszych jelitach, a myślami i uczuciami, których doświadczamy.

Bakterie jelitowe wpływają na nasze emocje i zachowanie

 

Według najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (University of California Los Angeles – UCLA), istnieje związek między naszym żołądkiem a mózgiem. Niektóre z bakterii żyjących w układzie pokarmowym są powiązane z regionami mózgu związanymi z naszym nastrojem i ogólnym zachowaniem.

Wcześniejsze badania wykazały, że reakcje emocjonalne u gryzoni, w tym związane z lękami i depresją, różnią się w zależności od zawartości ich mikrobiomu jelitowego. Badacze z UCLA przeanalizowali próbki kału pobrane od 40 kobiet w przedziale wiekowym 18-45 lat. Po przebadaniu próbek uczestniczki zostały podzielone na dwie grupy w zależności od mikrobów znalezionych w ich próbkach.

U pierwszej z grup, która liczyła 33 osoby, wykazano większą liczebność bakterii zwanych bacteroides, podczas gdy u drugiej, siedmioosobowej grupy, wykazano więcej drobnoustrojów z rodzaju prevotella. Następnie te same kobiety zostały  zbadane za pomocą rezonansu magnetycznego. Podczas badania naukowcy pokazywali im obrazy mające na celu wywołanie pozytywnej, negatywnej lub neutralnej odpowiedzi emocjonalnej.

Jak wyjaśniono w czasopiśmie „Psychosomatic Medicine”, zespół badaczy stwierdził, że obecność w przeważającej ilości wspomnianych wcześniej grupy bakterii, ma pewien wpływ na mózg.

Kobiety z większą ilością bakterii – bacteroides w przeanalizowanych próbkach, wykazały podczas skanowania MRI większą objętość istoty szarej w korze przedczołowej oraz w wyspie - regionach mózgu, które przetwarzają złożone informacje - a także większą objętość hipokampu, który jest związana z pamięcią. Osoby te miały małą skłonność do odczuwania negatywnych emocji.

U kobiet z większą liczebnością bakterii prevotella zaobserwowano mniejszą objętość obszarów lepiej rozwiniętych u osób z większą ilością drobnoustrojów z rodzaju bacteroides. Jednak wykazywały się lepszymi powiązaniami w regionach mózgu odpowiadających za uczucia, opiekuńczość i zmysłowość. Te kobiety zdawały się doświadczać głęboko negatywnych emocji podczas oglądania przedstawianych im przez badaczy obrazów. Zgłaszały wyższe poziomy lęku, drażliwości i nerwowości.

Zdaniem naukowców, może to być spowodowane tym, że hipokamp, poza funkcjami odpowiedzialnymi za pamięć, pomaga nam również uregulować nasze emocje. Zmniejszenie zaangażowania hipokampu może wiązać się ze zwiększonym pobudzeniem emocjonalnym.

Badana próbka jest bardzo mała, bo wynosiła jedynie 40 osób. Naukowcy uznali, że konieczne są dalsze badania na większej ilości osób, by dokładnie zrozumieć, jaki wpływ na nasze stany emocjonalne mają bakterie obecne w naszych jelitach. Jednak wnioski wypływające z badania są jasne. Jest związek między bakteriami obecnymi w układzie pokarmowym, a myślami i uczuciami, których doświadczamy.

 

Źródło: Psychosomatic Medicine: Journal of Behavioral Medicine, fot. geralt/PD/Pixabay