Dodano: 15 maja 2017r.

To jedna z najlepiej zachowanych skamielin dinozaurów. Wygląda jak rzeźba

Skamielina, która została zaprezentowana w kanadyjskim Royal Tyrrell Museum of Palaeontology, jest tak dobrze zachowana, że ​​wygląda jak posąg. Należy do nodozaura i ma około 110 milionów lat.

Skamielina nodozaura

 

Nodozaury były roślinożernymi stworzeniami, których ciała były pokryte grubym pancerzem. Długość chciała dochodziła do siedmiu metrów i ważyły około trzech ton. Żyły około 165-66 milionów lat temu na terenach Azji, Ameryki Północnej, Australii oraz Europy.

Doskonale zachowaną skamielinę odkrył jeden z górników pracujących w kopalni Alberta's Millennium Mine w Kanadzie. Znaleziska dokonano w 2011 roku, jednak dopiero w piątek została ona udostępniona publicznie. Skamielina jest najlepiej zachowanym nodozaurem, jaki kiedykolwiek został znaleziony i prawdopodobnie jedną z najlepiej zachowanych skamielin w ogóle.

Skamielina je naprawdę niezwykła. To nie tylko szkielet dinozaura. To dinozaur taki, jaki był w rzeczywistości. Coś w rodzaju mumii. Zachowała się skamieniała skóra a nawet zawartość jelita, która może dać badaczom nieocenione wskazówki na temat tych wymarłych stworzeń. Do tego wyraźnie widać szczegóły płyty pancerza nodozaura.

- Skamielina wygląda jak smok z „Gry o Tron” – powiedział Robert Clark fotograf związany z „National Geographic”, który przygotował zdjęcia znaleziska dla popularnego magazynu. – To najbardziej imponująca skamielina, jaką widziałem, a widziałem wiele świetnie zachowanych okazów. To zupełnie inny poziom – dodał.

Przez ostatnie pięć lat naukowcy oczyszczali skamielinę z pozostałości skalnych, by odsłonić całość znaleziska. Gdy została odkopana, ważyło nieco ponad tonę. Badacze uważają, że tak doskonały stan skamieliny zawdzięczamy szybkiej śmierci oraz szybkiemu przykryciu ciała przez osady morskie miliony lat temu.

Więcej fotografii niezwykłej skamieliny na stronach „National Geographic”.


 



Źródło: National Geographic, The Independent, fot. Alberta Culture and Tourism