Dodano: 12 kwietnia 2017r.

Krewetka nazwana na cześć Pink Floyd

Odkryta niedawno u wybrzeży Panamy krewetka otrzyma nazwę na cześć słynnej grupy rockowej Pink Floyd. Synalpheus pinkfloydi to nawiązanie do odgłosów, które wydaje to stworzenie.

Krewetka Synalpheus pinkfloydi

 

Odkrywcy ogłosili swój zamiar nazwania krewetki na cześć popularnego zespołu rockowego na łamach pisma „Zootaxa”. Nowy gatunek krewetki - Synalpheus pinkfloydi został odkryty przez Arthura Ankera z Universidade Federal de Goiás w Brazylii, Kristin Hultgren z  Seattle University w USA i Sammy'ego De Grave'a z Oxford University Museum of Natural History.

Krewetka swoją nazwę zawdzięcza głośnym dźwiękom, które powstają podczas zaciskania z olbrzymią prędkością szczypiec. Tworzy się wtedy bańka powietrzna, a jej implozja wywołuje jeden z głośniejszych dźwięków, jakie można spotkać w głębinach oceanów.

Dźwięki, które wydaje nowy gatunek krewetki pistoletowej, to element jej strategii polowania. Głośny huk ma na celu ogłuszenie i zdezorientowanie potencjalnej ofiary. Synalpheus pinkfloydi charakteryzuje się jaskraworóżowymi szczypcami. Podobne można spotkać u odkrytej w 1990 roku także u wybrzeży Panamy, tyle że po stronie Atlantyku, Synalpheus antillensis.

Jeden z odkrywców, Sammy De Grave, jako zapalony fan twórczości Pink Floydów przyznał, że tylko czekał na odkrycie, któremu mógłby nadać nazwę związaną z ukochaną grupą rockową. – Pink Floydów słucham od momentu wydania albumu „The Wall” w 1979 roku. Miałem wtedy 14 lat. Kilka razy widziałem, jak grają na żywo – wyjaśnił De Grave. – Odkrycie nowego gatunku krewetki było doskonałą okazją do uhonorowania mojej ulubionej grupy – dodał.

Ale fanem Pink Floyd jest także kierujący badaniami Arthur Anker z Universidade Federal de Goiás w Brazylii. – Często puszczam Pink Floyd podczas pracy. Muzyka spokojnie leci w tle. Teraz zespół i moja praca zostały szczęśliwie połączone w literaturze naukowej – powiedział Anker.

Synalpheus pinkfloydi to nie jedyne stworzenie, które nosi nazwę po legendarnej grupie. Odkrytą kilka lat temu w Afryce ważkę nazwano Umma gumma, co nawiązuje do albumu „Ummagumma” Pink Floyd z 1969 roku.



Źródło: phys.org, fot. Sammy De Grave