Dodano: 07 marca 2017r.

Dlaczego pandy są czarno-białe?

Kalifornijscy badacze ogłosili, że wiedzą, dlaczego panda wielka jest czarno-biała. Według nich umaszczenie tych zwierząt ma spełniać dwie funkcje: kamuflażu i komunikacji.

Panda

 

Za badaniami stoją naukowcy z University of California w Davis i California State University w Long Beach. Umaszczenie pand sprawiało kłopot biologom, bo nie ma ssaków podobnie ubarwionych i nie ma do czego porównać takiego ubarwienia. Badacze od lat zastanawiali się, czemu służyć ma umaszczenie pandy wielkiej.

By to rozstrzygnąć badacze zaczęli traktować każdą część ciała pandy oddzielnie. Porównano różne rejony futra pand ze 195 drapieżnikami oraz z 39 podgatunkami niedźwiedzi, z którymi panda jest spokrewniona.

Po przeanalizowaniu setek zdjęć, badacze orzekli, że białe rejonu futra pandy mają pomóc w kamuflażu na śniegu. Ubarwione na czarno łapy mają być pomocne podczas kamuflażu w cieniu. Jako że pandy nie zapadają w sen zimowy, biało-czarny kamuflaż, według naukowców, jest przystosowany do różnych pór roku.

Z kolei czarne uszy oraz obwódki wokół oczu używane są do komunikacji. Badacze orzekli, że mogą one sugerować potencjalnym agresorom, że mają do czynienia z osobnikiem zaciekłym oraz równie agresywnym. Dodatkowo plamy wokół oczu są według badaczy pomocne przy rozpoznawaniu się pand.

Według naukowców, ubarwienie pandy wielkiej jest skutkiem jej diety. Jak już wcześniej wspomniano, pandy nie zapadają w sen zimowy, dlatego muszą być aktywne cały rok. To z kolei zmusza je do przemierzania dużych dystansów w skrajnie różnych od siebie środowiskach – od pokrytych śniegiem gór do lasów tropikalnych.

 
Źródło: sciencealert.com