Dodano: 19 stycznia 2017r.

Agonia dinozaurów była wolniejsza niż sądzono

Do zagłady dinozaurów bardziej przyczyniły się uwolnione do atmosfery przez kosmiczną kolizję związki siarki niż pył. Skutkiem tego była bardzo długa zima.

Czaszka dinozaura


Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań Zmian Klimatu, ustalili na podstawie symulacji komputerowych, że zagłada dinozaurów była bardziej skomplikowanym procesem niż sądzono. Skutki uderzenia w Ziemię dużego obiektu około 66 milionów lat temu spowodowały przedostanie się do atmosfery związków siarki, co z kolei wywołało zablokowanie dopływu promieni słonecznych. Efektem była bardzo długa zima.

Wcześniejsze badania zmian klimatu na skutek kosmicznej kolizji ograniczały się do analizy wpływu pyłów wyrzuconych do atmosfery podczas uderzenia. Niemieccy badacze wykazali, że związki siarki pozostawały w atmosferze zdecydowanie dłużej niż pył. To miało większy wpływ na zmiany ziemskiego klimatu.

- To było ważniejsze niż lokalne katastrofy, takie jak ekstremalne temperatury w okolicach uderzenia, pożary, czy potężne tsunami – powiedziała autorka badań - Julia Brugger.

Specjaliści określili, jak wyglądał świat po katastrofie sprzed 66 milionów lat. Brak promieni słonecznych najpierw zabił rośliny, co wpłynęło na łańcuch pokarmowy. Średnia globalna temperatura spadłą poniżej zera i taki stan utrzymywał się od trzech do szesnastu lat. Spadła także temperatura w oceanach, niszcząc podwodne ekosystemy.

Zdaniem naukowców doszło także do zmian cyrkulacji wód oceanicznych. Bogate w substancje odżywcze wody głębinowe przedostały się do górnych warstw powodując gigantyczny wykwit glonów, które z kolei uwolniły ogromną ilość toksyn zatruwając strefy przybrzeżne. Według niemieckich badaczy, musiało minąć co najmniej 30 lat, by klimat wrócił do stanu sprzed uderzenia.

- To fascynujące, że możemy zobaczyć, jak ewolucja jest napędzana przez taki przypadek, jak uderzenia asteroidy. Masowe wymieranie pokazuje, że życie na Ziemi jest bardzo wrażliwe. Pokazuje również, jak ważny jest klimat dla wszystkich form życia na naszej planecie – stwierdził Georg Feulner, członek zespołu kierowanego przez Brugger.

Niedawno badacze z Uniwersytetu na Florydzie opublikowali nową koncepcję zagłady dinozaurów, która opiera się na tezie, że dinozaury wymarły, bo nie potrafiły wystarczająco szybko się rozmnażać. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście: Dlaczego wymarły dinozaury? Badacze mają nową koncepcję

Praca niemieckich badaczy ukazała się w „Geophysical Research Letters”.


Źródło: Geophysical Research Letters