Dodano: 17 stycznia 2018r.

W Chinach powstała 100-metrowa wieża do oczyszczania powietrza

W chińskim mieście Xian stanęła 100-metrowa wieża oczyszczania powietrza. To eksperymentalny projekt, który ma uratować Państwo Środka od notorycznych problemów z jakością powietrza. Według wstępnych wyników, wieża spełnia swoją rolę.

Wieża do oczyszczania powietrza

 

Wieża określana przez jej konstruktorów „największym na świecie oczyszczaczem powietrza” jest odpowiedzią władz Chin na problem ze smogiem. Zaprojektowana została przez badaczy z Chińskiej Akademii Nauk. Według wstępnych wyników funkcjonowania konstrukcji, w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaobserwowano poprawę jakości powietrza na obszarze 10 kilometrów kwadratowych wokół wieży.

Konstrukcję ukończono w ubiegłym roku i jak twierdzą jej projektanci, wieża oczyszcza ponad 10 milionów metrów sześciennych powietrza dziennie. Cao Jungi – kierownik projektu mówi, że w dni, gdzie notuje się wysokie poziomy zanieczyszczenia powietrza, wieża była w stanie zmniejszyć je do umiarkowanych poziomów.

Jak to działa? Szklarnie zbudowane wokół podstawy wieży, zajmujące około połowy wielkości boiska do piłki nożnej, zasysają zanieczyszczone powietrze do środka. Promienie słoneczne ogrzewają je, co powoduje, że unosi się ono w górę komina i przy okazji przechodzi poprzez system filtrów.

- Wyniki są zachęcające – przyznał na łamach South China Morning Post Cao Jungi. Jego zespół stworzył wokół wieży szereg stacji monitorujących jakość powietrza. Wyniki porównywane są z danymi z innych stacji rozproszonych w całym mieście. Według wstępnych wyników, średni poziom pyłów PM 2.5 uznawanych za najbardziej szkodliwy dla zdrowia, spadł o około 15 proc.

W mieście Xian panują fatalne warunki, jeśli chodzi o jakość powietrza. Najgorzej jest zimą. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że ogrzewanie miejskie jest oparte na węglu. Eksperyment wciąż trwa, a pełne wyniki i naukowa ocena zostaną opublikowane w marcu, po zakończeniu sezonu grzewczego.

Celem projektu jest znalezienie skutecznej i taniej metody usuwania zanieczyszczeń z atmosfery i wygląda na to, że idea sprawdza się w działaniu. Koszt budowy wieży nie został ujawniony.

- Nie mogę powstrzymać się od patrzenia na wieżę za każdym razem, gdy przechodzę obok. Jest bardzo wysoka i przyciąga wzrok, ale jest również bardzo cicha. Nie słychać żadnego hałasu. Jakość powietrza uległa poprawie. Nie mam co do tego wątpliwości – przyznała jedna z mieszkanek miasta. Choć inni mieszkańcy mają co do tego wątpliwości. Ale ocena warunków zależ w głównej mierze od miejsca zamieszkania. Największą poprawę odczują żyjący w pobliżu konstrukcji.

Wieża zbudowana w Xian to mniejsza wersja pierwotnego projektu. Gdy szczegółowe wyniki okażą się dobre, w chińskich miastach powstaną podobne konstrukcje. Pełnowymiarowa wieża ma mieć wysokość 500 metrów.

Chiny już od kilku lat próbują zmienić swój wizerunek głównego truciciela planety. Ogromne pieniądze w Państwie Środka są przeznaczane na odejście od szkodliwych zdrowiu technologii. Jeżeli ten projekt rzeczywiście będzie się sprawdzał, należy oczekiwać, że podobne konstrukcje powstaną w wielu miastach na całym świecie, bo problem jakości powietrza nie dotyczy wyłącznie Chin.

 

Źródło i fot.: South China Morning Post