Dodano: 13 czerwca 2017r.

Sztuczna inteligencja zdawała egzamin na studia

Algorytmy sztucznej inteligencji o nazwie AI-MATHS stawiły czoła egzaminom wstępnym z matematyki na jeden z prestiżowych, chińskich uniwersytetów. Mimo niebywałej szybkości rozwiązywanych zadań, wyniki AI-MATHS okazały się dość przeciętne.

Sztuczna inteligencja

 

System AI-MATHS składa się z 11 serwerów oraz superszybkiego komputera. Od czterech lat jest rozwijany przez naukowców z firmy Zhunxingyunxue Technology. Pytania zadawane systemowi, jak i odpowiedzi przez niego udzielane, były wyświetlane na ekranie i oceniane przez trzyosobową komisję. Podczas egzaminów wstępnych pozbawiono go połączenia z Internetem.

Pierwszy test algorytmy AI-MATHS ukończyły w 22 minuty, podczas gdy przyszli studenci mieli na to dwie godziny. Choć prędkość zabójcza to wynik nie powala na kolana. AI-MATHS zdobył 105 na 150 możliwych punktów. Drugi test program ukończył w 10 minut i uzyskał 100 punktów. To słabszy wynik od studentów kierunków humanistycznych, którzy pisali ten sam test w ubiegłym roku. Średnio uzyskiwali oni 109 punktów.

- Naszym celem jest szkolenie sztucznej inteligencji, aby dowiedzieć się, w jaki sposób ludzie rozumują i radzą sobie z liczbami. Na przykład nasz system miał problem ze zrozumieniem słów „uczeń” i „nauczyciel”, które pojawiły się w teście. Nie zrozumiał pytania i uzyskał z niego zero punktów – powiedział szef Zhunxingyunxue Technology, Lin Hui.

Przeciętny wynik AI-MATHS jest rezultatem problemów ze zrozumieniem języka. Jeśli chodzi o liczenie, system nie miał z nim żadnych problemów i robił to zdecydowanie szybciej od ludzi.

Chińscy badacze zamierzają kontynuować prace nad systemem AI-MATHS. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku nasza maszyna poprawi swoje wyniki i zdobędzie ponad 130 punktów – zdradził Hui.

Podobny eksperyment przeprowadzili w zeszłym roku japońscy naukowcy. Poszło im lepiej od swoich chińskich kolegów. Ich program o nazwie Todai Robot Project przystąpił do japońskiego testu kwalifikacyjnego na uczelnie wyższe, w którym zdobył 511 punktów z 950 możliwych. Średni wynik to 416 punktów. Todai Robot Project jest rozwijany również od czterech lat przez uczonych z National Institute of Informatics.

 

Źródło: xinhuanet.com, fot. geralt/Pixabay