Dodano: 14 grudnia 2016r.

Stworzono diament twardszy od… diamentu

Specjaliści z Australian National University uzyskali w warunkach laboratoryjnych lonsdaleit. Minerał ten jest odmianą diamentu znajdowaną głównie w meteorytach.

Lonsdaleit


Lonsdaleit powstaje w wyniku bardzo wysokiego ciśnienia i temperatury w momencie zderzenia meteorytu z Ziemią. Dawniej uznawany był za osobną odmianę polimorficzną węgla. Jest on twardszy od zwykłym diamentów jubilerskich.

Zastosowanie syntetycznie produkowanego lonsdaleitu jest ogromne. Przede wszystkim w sektorze wydobywczym, gdzie można go wykorzystać do cięcia i rozdrabniania wyjątkowo twardych materiałów.

- Gdy potrzeba będzie czegoś bardzo twardego, żeby coś przeciąć, nowy diament może to zrobić szybciej i łatwiej niż dotychczasowe rozwiązania – powiedziała profesor Jodie Brałby, która stała na czele zespołu pracującego nad lonsdaleitem.

Jego bardzo duża twardość związana jest z jego budową. Tworzy go heksagonalna sieć atomów węgla. Materiał ten może być twardszy aż o 58 proc. od diamentu jubilerskiego. Założenie to opiera się na modelu komputerowym, bo badania w twardościomierzu wykazywały niższe wartości ze względu na zanieczyszczenie minerału. Gdyby okazało się to prawdą, jest to najtwardsza znana substancja na Ziemi.

 

Źródło: anu.edu.au, fot. Jochen Gschnaller/Wikimedia Commons