Dodano: 05 kwietnia 2017r.

Rewolucyjna technologia odsalania wody na bazie grafenu

Brytyjscy badacze zaprezentowali filtr zbudowany na bazie grafenu, który pozwala na szybkie i tanie uzyskanie wody pitnej z wody morskiej. Wynalazek może uratować życie milionom osób, które nie mają dostępu do słodkiej wody.

Grafen

 

Do szerokich zastosowań grafenu brytyjscy badacze dodali kolejne, być może najważniejsze. Stworzone na bazie grafenu sito może zapewnić tanią technologię odsalania wody. Nowe badania wykazują, że grafen może skutecznie filtrować sole oraz inne związki z wody morskiej zapewniając w ten sposób zdatną do picia wodę.

Naukowcy już wcześniej byli świadomi potencjału grafenu w możliwości odsalania wody. Na przeszkodzie jednak stał problem związany z pęcznieniem grafenowych sit zanurzonych w wodzie. Sito skutecznie hamowało niektóre związki, jednak było niewystarczające w przypadku soli.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze, którymi kierował doktor Rahul Nair, rozwinęła tą technologię i znalazła skuteczną strategię unikania obrzęku membrany po wystawieniu jej na działanie wody. Nowa technika polega na umieszczeniu filtrów między membranami z żywicy epoksydowej, co zapobiega puchnięciu filtra.

Dzięki temu badacze mogę teraz precyzyjnie kontrolować rozmiar oczek w sicie, co pozwala na uzyskanie z wody morskiej wody zdatnej do picie. Filtr odsiewa także inne zanieczyszczenia.

Obecnie techniki odsalania wody są oparte na polimerach i są niezwykle kosztowne, co uniemożliwia korzystnie z nich tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Jedynie trzy proc. zasobów wody na świecie to woda słodka. 70 proc. z tych zasobów uwięziona jest w lodowcach. Deficyt wody zdatnej do picia może być jednym z najpoważniejszych problemów w nadchodzących latach.

Według danych WWF (World Wide Fund for Nature, Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) obecnie ponad miliard osób na całym świecie ma poważny problem z dostępem do wody pitnej. ONZ szacuje, że do 2025 roku 14 proc. ludności świata zostanie dotknięta brakiem wody pitnej. Opracowana przez brytyjskich naukowców technologia ma potencjał do zrewolucjonizowania filtracji wody na całym świecie, w szczególności w krajach, które nie mogą sobie pozwolić na kosztowne instalacje odsalania wody.

 

Źródło i fot.: University of Manchester