Dodano: 23 czerwca 2017r.

Nowa farba solarna zamieni budynki w źródło czystej energii

Naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology opracowali farbę, która może generować wodór z wilgotnego powietrza i światła słonecznego. Zespół spodziewa się, że technologia będzie gotowa do użytku komercyjnego w ciągu pięciu lat.

Farba

 

Rośnie liczba innowacyjnych technologii, poprzez które coraz łatwiejsze staje się zasilanie budynków czystą energią przez nie wyprodukowaną. Dzięki naukowcom z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT), produkowanie energii będzie jeszcze łatwiejsze.

Australijscy badacze opracowali farbę, którą można wykorzystać do wytworzenia czystej energii. Farby solarne nie są żadną nowością, ale ta stworzona w RMIT jest zupełnie inna. Łączy ona tlenek tytanu już stosowany we wcześnie opracowanych farbach solarnych z nowym związkiem – syntetycznym siarczkiem molibdenu. Działa on podobnie jak żel krzemionkowy stosowany w paczkowanych produktach spożywczych, by pochłaniał wilgoć.

Farba pochłania energię słoneczną, a także wilgoć z otaczającego powietrza. Dzięki zastosowaniu siarczku molibdenu, który jest półprzewodnikiem, farba potrafi rozszczepić atomy wody na wodór i tlen. Tak pozyskany wodór może zostać użyty w ogniwach paliwowych.

- Odkryliśmy, że zmieszanie tego związku z cząstkami tlenku tytanu prowadzi do farby absorbującej światło słoneczne, która wytwarza wodór z energii słonecznej i wilgotnego powietrza. Prosty dodatek syntetycznego materiału może przekształcić zwykły mur z cegły w źródło czystej energii – powiedział kierujący badaniami doktor Torben Daeneke z RMIT. Dodał, że w przeciągu pięciu lat ich farba powinna pojawić się na rynku i że będzie ona stosunkowo tania.



Wynalazek opracowany na RMIT może być skuteczny w różnych warunkach klimatycznych - od wilgotnych do gorących i suchych. - Każde miejsce, w którym znajduje się para wodna, nawet najbardziej odległe od wody obszary, są odpowiednie do zastosowania naszej farby – przyznał Daeneke.

Farba z powodzeniem może być wykorzystana w miejscach, gdzie nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego, aby uzasadnić umieszczenie tam paneli słonecznych. Można nią pomalować każdą powierzchnię – dom, szopę, płot czy nawet samochód. Dzięki temu wszystkie pomalowane farbą przedmioty zostaną zamienione w struktury wytwarzające czystą energię.

Wodór jest najczęściej występującym pierwiastkiem chemicznym we Wszechświecie oraz jednym z najczęstszych występujących na Ziemi. Ze względu na swoje właściwości fizyko-chemiczne doskonale nadaje się do wykorzystania jako paliwo. Prace nad zastosowaniem tego pierwiastka jako źródła energii trwają od dawna, ale w ostatnich latach je zintensyfikowano ze względu na zobowiązania wielu krajów do ograniczenia emisji spalin.

 

Źródło: Futurism, RMIT, fot. CC BY 2.0/United Soybean Board/Flickr