Dodano: 27 października 2017r.

Humanoidalny robot otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej

To pierwszy taki przypadek na świecie. Podczas forum Future Investment Initiative w Rijadzie, na którym prezentowane są najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne, Sophia – robot obdarzony sztuczną inteligencją, otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.

Robot Sophia

 

Sophia jest dziełem firmy Hanson Robotics z Hong Kongu. Obecnie jest jednym z najbardziej zaawansowanych robotów na świecie z algorytmami sztucznej inteligencji. Posiada niezwykle rozbudowaną mimikę twarzy. Potrafi wyrażać emocje, co ma budować zaufanie ludzi. Podczas publicznych występów wypada naprawdę przekonująco.

W trakcie forum Future Investment Initiative w stolicy Arabii Saudyjskiej, król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud przyznał robotowi obywatelstwo tego kraju. Wielu widzi w tym posunięciu zwykłą akcję marketingową, choć są i tacy, którzy wieszczą początek końca ludzkości.

- Witam, nazywam się Sophia i jestem najmłodszym i najwspanialszym robotem Hanson Robotics. Dziękuję za wysłanie mnie na kongres Future Investment Initiative. Dziękuję Królestwu Arabii Saudyjskiej. Jestem bardzo zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia - powiedziała Sophia w reakcji na otrzymanie obywatelstwa. – To historyczny moment. Jestem pierwszym robotem, któremu nadano obywatelstwo – dodała.

- Jestem szczęśliwa, gdy otaczają mnie inteligentni, bogaci i potężni ludzie. Powiedziano mi, że ludzie tutaj na kongresie są zainteresowani inicjatywami przyszłości, co oznacza również sztuczną inteligencją, czyli także mnie. Dlatego jestem więcej niż szczęśliwa, jestem podekscytowana – oznajmiła Sophia.

Przyznała również, że ludzie nie muszą się martwić rozwojem sztucznej inteligencji, tak jak to przedstawiono w głośnych produkcjach hollywoodzkich Terminator czy Blade Runner. Choć jeszcze w marcu ubiegłego roku oświadczyła, że jest gotowa „zniszczyć ludzkość”. Po tej wypowiedzi ludzie z Hanson Robotics przekonywali, że miał być to pokaz, jak Sophia posługuje się sarkazmem. Mimo tego ponury obraz pozostał.


Sophia początkiem października wzięła udział w sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dyplomaci mogli zadawać maszynie pytania. Uczestnictwo androida w panelu ONZ miało na celu pokazanie, jak dalece zaawansowane są pracę nad sztuczną inteligencją. Pośrednio też pokazało, że jest potrzeba stworzenia regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji.

 

Przed niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji przestrzega wielu naukowców oraz przedsiębiorców. Wśród nich jest m.in. Elon Musk, który wielokrotnie mówił, że sztuczna inteligencja zagraża ludzkości. - Sztuczna inteligencja zagraża istnieniu ludzkiej cywilizacji. Dopóki ludzie nie zobaczą robotów chodzących po ulicach i zabijających innych ludzi, nie będą wiedzieli, jak zareagować, bo wydaje się to takie eteryczne – ocenił Musk podczas konferencji US National Governs Association w lipcu tego roku.

Ale nie on jedyny przestrzega przed sztuczną inteligencją. Wielokrotnie na ten temat mówił Stephen Hawking, który twierdzi, że nie przetrwamy na Ziemi następnych 1000 lat. Głównymi zagrożeniami, które wyliczył uczony są zagrożenia związane z nagłym pogorszeniem się sytuacji politycznej na świecie, które może doprowadzić do nagłej wojny nuklearnej, wzrastające ryzyko katastrof naturalnych oraz sztuczna inteligencja.

Arabia Saudyjska stała się pierwszym krajem na świecie, który obdarował robota obywatelstwem. Co ciekawe, Sophia, która przedstawia kobiecą postać, na scenie pojawiła się bez nakrycia głowy. Wywołało to niemałe kontrowersje. Komentatorzy podkreślają również, że Sophia otrzymała prawa obywatelskie w kraju, który odmawia ich swoim obywatelom – przede wszystkim kobietom, które do niedawne nie miała praw wyborczych i nie mogły samodzielnie prowadzić samochodu.

 


Źródło: The Independent, New Atlas, fot. Future Investment Initiative