Dodano: 18 września 2016r.

Włócznia sprzed 9 tysięcy lat. Bezprecedensowe znalezisko w okolicach Szczecina

Archeolodzy badający pozostałości sanktuarium szamańskiego w Bolkowie w okolicach jeziora Świdwie odkryli włócznię obrzędową sprzed dziewięciu tysięcy lat. Znalezisko jest drewniane i ma na sobie pozostałości rytej dekoracji.

Pradawna włócznia obrzędowa

 

Badacze chwalą się, że to jedyne takie znalezisko w Europie. I faktycznie to nietypowy zabytek. Włócznia jest prawdopodobnie wykonana z jesionu. Ma kształt pióra wiosła. Odkopany fragment ma 40 centymetrów długości i 10 centymetrów szerokości.

- Budowa włóczni, ale przede wszystkim obecność ornamentyki oznacza, że przedmiot miał charakter obrzędowy, związany z wierzeniami ludów mezolitycznych, zamieszkujących położone nad jeziorem osady i obozowiska łowieckie – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową kierownik wykopalisk, prof. Tadeusz Galiński.

Znajdowane wcześniej przez archeologów przedmioty z okresu mezolitu często były zdobione. Lecz znaleziska ze zdobieniami wykonane z poroża, kości czy na kamieniach w niewielki stopniu dają się odczytać. Ząb czasu zatarł bogactwo rytów przedstawiających wyobrażenia zwierząt, roślin czy też postaci ludzkich. Jednak w przypadku znalezionej włóczni naukowcy ze szczecińskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN wspomogli się techniką rentgenowską.

Badanie wykazało obecność przeróżnych figur geometrycznych, zygzaków czy jodełek. Ale są też trzy postacie ludzkie przedstawione w scenie obrzędowej. Jedna z nich ma maskę – to zdaniem prof. Galińskiego szaman. Kolejna ukazana jest w pozie sugerującej taniec obrzędowy. Ostatnia z postaci niesie ze sobą jakiś przedmiot, prawdopodobnie dar ofiarny. Cała scena przedstawiona na włóczni rozgrywa się nad brzegiem jeziora. Na nim widać łodzie a w oddali obozowisko.

 
Źródło: PAP. Fot. T. Galiński